Kuchnia to serce każdego domu. Podczas wspólnego przygotowywania posiłków, często gromadzi się w niej cała rodzina, warto wtedy pomyśleć o komforcie i bezpieczeństwie najmłodszych domowników. Podpowiadamy co zrobić, by uczynić kuchnię bezpieczniejszą dla najmłodszych.

1Zabezpiecz krawędzie mebli i gniazdka

Spójrz na swoja kuchnię i zlokalizuj wszystkie ostre brzegi szafek i stołów. Każda nieosłonięta krawędź to potencjalne zagrożenie dla dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednak najlepiej sprawdzają się piankowe osłonki na narożniki. Są niedrogie, dostępne w wielu kolorach i, co najważniejsze, skuteczne. Równie problematyczne są kontakty elektryczne (szczególnie te znajdujące się nisko przy podłodze). Zaślepki do gniazdek są łatwo dostępne i dobrze zabezpieczają je przed palcami dziecka. Niektóre z nich tak mocno trzymają się gniazdek, że nawet dorośli mogą mieć problem z ich wyjęciem.

2Zainwestuj w bezpieczne urządzenia

Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą sprzętów AGD, rozejrzyj się za tzw. bezpiecznymi urządzeniami. Są one niezwykle pomocne przy zapanowaniu nad ciekawością naszych milusińskich. Podstawowym wyposażeniem w piekarnikach tego typu jest zimny front, który dba o to, by gorąco wewnątrz urządzenia nie przechodziło na drzwiczki. Pozwala to zapobiec oparzeniom. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń z blokadą rodzicielską: zmywarki, pralki, roboty kuchenne. Funkcja ta blokuje możliwość otwierania drzwiczek i pokryw urządzeń w czasie pracy, a także odłącza przyciski, dzięki czemu ich naciskanie nie wpływa na pracę mechanizmu.

3Patrz na podłogę

Jeżeli jesteś dopiero na etapie urządzania kuchni, zastanów się jak zagospodarujesz podłogę. Dywan wygląda pięknie, ale jeżeli nie jest odpowiednio zabezpieczony może się ślizgać i podwijać, co powoduje ryzyko potknięcia. Płytki są wygodne do sprzątania, bo nie wsiąkają w nie rozlane płyny. Również resztek z jedzenia, czy szkła z rozbitych naczyń pozbędziesz się z nich bez większego trudu. Zwróć jednak uwagę, czy model, który wybierasz nie będzie śliski. Przy małych dzieciach trudno zachować podłogę w czystości, dlatego antypoślizgowe płytki będą strzałem w dziesiątkę. Poprawią komfort chodzenia i docenią je również dorośli domownicy.

4Dobrze zorganizuj przestrzeń

Przemyślane zagospodarowanie szafek i szuflad pozwoli ci uniknąć wielu stresujących sytuacji. Wszystkie ostre oraz łatwe do stłuczenia rzeczy poukładaj w wyższej strefie kuchni. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest przyklejenie nad blatem magnesu na noże, dzięki czemu będą one niedostępne dla malucha, a dla ciebie zawsze pod ręką. Szuflady z cichym domykiem i hamulcem świetnie sprawdzą się, gdy dziecko lubi bawić się drzwiczkami. Jeżeli jednak twoje meble nie posiadają tego zabezpieczenia, warto zaopatrzyć się w niedrogie blokady do szafek. Ten niewielki gadżet sprawi, że twoje szafki zostaną zamknięte, a dziecko szybko znudzą próby ich otwarcia i straci zainteresowanie. Wszystkie urządzenia elektryczne oraz środki chemiczne trzymaj poza zasięgiem pociechy. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednej z szuflad na potrzeby dziecka. Można tam umieścić kilka zabawek lub jakieś przekąski. Dzięki temu maluch będzie mógł towarzyszyć ci przy codziennych obowiązkach kuchennych bez zagrożenia, że powyrzuca garnki z szafek.

5Mniej znaczy lepiej

Każdy stara się, by jego mieszkanie było pięknie urządzone, dlatego kupujemy sezonowe dekoracje odpowiednie do okazji lub pory roku. Jednak mając w domu ciekawskiego szkraba, warto zainteresować się ideą minimalizmu. Ograniczając liczbę elementów wystroju unikniemy sytuacji, w której dziecko ściągnie obrus ze stołu wraz z całą zastawą, oblewając się przy tym gorącą herbatą. Również chęć wspinania się po szafkach będzie zdecydowanie mniejsza, gdy nie będzie stał tak żaden bibelocik, po który maluch chciałby sięgnąć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments