Nad Wieprzem wznoszą się ruiny siedemnastowiecznego pałacu z odrestaurowaną barokową kaplicą zamkową. Wspaniały park z aleją lipową zachęca do spacerów.

Wieś, która za sprawą ruin zamku obronnego wznoszącego się nad Wieprzem, stała się natchnieniem dla tworzenia legend i podań. Miejsce, gdzie Marysia Skłodowska, późniejsza noblistka, spędzała wakacje w dworku stryja Ksawerego. Dawna siedziba magnacka, której okazy z alei lipowej pamiętają jeszcze początki XIX wieku. To tu narodziła się legenda o kasztelanie lubelskim, Janie Granowskim, który swoim okrucieństwem wobec jeńców ściągnął na zamek duchy oraz liczne nieszczęścia.

Nad Wieprzem wznoszą się teraz ruiny pałacu z odrestaurowaną barokową kaplicą zamkową św. Antoniego Paderewskiego. Wzniesiona prawdopodobnie pod koniec XVII wieku budowla powstała na rzucie krzyża greckiego i zwieńczona została ośmioboczną latarnią. Znajduje się w niej barokowy ołtarz oraz rzeźby i obrazy z początku XVII wieku ze św. Piotrem i św. Marią Magdaleną.

We wsi na uwagę zasługuje też park. Zachowała się tam aleja lipowa. Niestety najbardziej okazały pomnik przyrody – lipa Sobieskiego – runęła za sprawą uderzenia pioruna w 1977 roku. Miała blisko 7m obwodu. Z pozostałego po niej pnia udało się jednak wyhodować nowe drzewo.

Przy wejściu na wzgórze zamkowe podziwiać możemy kolumnę, która najprawdopodobniej jest wyrazem wdzięczności jednego z właścicieli zamku – Atanazego Miączyńskiego, za szczęśliwy powrót z odsieczy wiedeńskiej.

Do zespołu pałacowo-parkowego należą również oranżeria wzniesiona w XIX wieku przez Ostrowskich, barokowa murowana oficyna, gdzie w połowie XVIII w. mieściła się fabryka wódek i likierów rodziny Vetterów, brama wjazdowa oraz stajnia wpisana w całość ogrodzenia. Pozostał również murowany lamus – dawny budynek gospodarczy, który przeznaczony był najpierw na budynek zbrojowni, później zaadaptowany jako skarbiec.

Dworek, który znajdował się niedaleko, na dziedzińcu pałacu, od 1838 roku zamieszkiwał zarządca majątku. W latach 1862-1911 Zawieprzyce dzierżawili Skłodowscy – jako pierwszy Ksawery (stryjeczny brat Józefa Skłodowskiego, dziadka polskiej noblistki), później jego syn Bolesław.

Obecnie w Zawieprzycach działa Wyjątkowe Muzeum Czasów Jana III Sobieskiego na Szlacheckim Szlaku w województwie lubelskim. W lamusie – dawnej zbrojowni możemy podziwiać wystawę broni: uzbrojenie husarza, żołnierza, szlachcica oraz tę pochodzenia zagranicznego. Natomiast ubiory, które tam znajdziemy, to m.in. strój szlachecki męski, suknia wg portretu Marysieńki Sobieskiej oraz stroje wojska dragonów i husarzy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments