Pomagamy pacjentom z województwa podkarpackiego, gdzie sytuacja jest bardzo trudna – przyznał wojewoda lubelski Lech Sprawka podsumowując sytuację epidemiczną w naszym regionie. Trwa również wybór masowych punktów szczepień. Ich lokalizacje poznamy w przyszłym tygodniu.

W czwartek (8 kwietnia) odnotowano w naszym regionie 1085 nowych przypadków koronawirusa. Tydzień temu w czwartek (1 kwietnia) takich przypadków było 1314.

– To dobra informacja. Nie wiemy jednak, jaki wpływ na dynamikę zakażeń będą miały święta – zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – To jednak pierwszy dzień, gdy można mówić o obiektywnych statystykach – dodaje.

Wskaźnik zachorowań w naszym województwie wynosi 51,6 (stan na godz. 10:30, 8 kwietnia). Najniższy wskaźnik ma województwo warmińsko-mazurskie i wynosi on 44, podlaskie 45,3 i zachodnio-pomorskie 46,4.

Wskaźnik zachorowań w lubelskich powiatach na czwartek (8 kwietnia) wynosi w powiecie puławskim – 81,5, hrubieszowskim – 80,0, Zamościu – 74,3, powiecie zamojskim – 69,9, janowskim – 65,9 i łęczyńskim – 64,6. – W tych pierwszych trzech powiatach sytuacja jest niepokojąca – przyznaje wojewoda.

Zajęte łóżka

Obecnie mamy 1615 zajętych łóżek na II poziomie na 2098 dostępnych. Daje to bufor 322 łóżek wolnych na tym poziomie (liczba bez łóżek izolacyjno-obserwacyjnych). W szpitalu tymczasowym w Targach Lublin przebywa 99 pacjentów na oddziale covidowym wewnętrznym i 5 na oddziale respiratorowym. Daje to sumę 46 wolnych łóżek w tym miejscu (stan na 8 kwietnia, godz. 9:00). Wszystkich odmrożonych łóżek w Targach Lublin jest 140 na oddziale covidowym wewnętrznym i 10 na oddziale respiratorowym.

– Jeżeli będzie taka potrzeba uruchomimy 6 moduł szpitala jeszcze w tym tygodniu. Na razie nie ma takiej potrzeby, a my nie chcemy rozwijać tego ponad miarę – wyjaśnia wojewoda lubelski. W święta (od soboty wieczora do wtorku rano) w lubelskich szpitalach przybyło 145 osób hospitalizowanych.

W ostatnich dniach wojewoda lubelski przekazał 30 łóżek dla pacjentów z województwa podkarpackiego. – Tam jest bardzo trudna sytuacja. Maja ponad dwa tysiące osób hospitalizowanych – zaznacza Lech Sprawka.

Masowe punkty szczepień

W województwie lubelskim zaszczepionych jest już 386 825 osób, w tym drugą dawką 121 959. Daje to wskaźnik 1816 na 10 tysięcy mieszkańców. Jest to 5 miejsce w skali kraju.

Wkrótce powstaną masowe punkty szczepień. – W każdym powiecie chcemy, aby były przynajmniej dwa punkty szczepień na większą skalę. Jeden powstanie poprzez rozwinięcie populacyjnego punktu, a drugi będzie nowy. Wczoraj weryfikowaliśmy listę. Część samorządów zadeklarowała szkoły. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu pojawi się lista takich punktów. Nie chcę wskazywać na razie konkretnych lokalizacji przed ich weryfikacją – mówi wojewoda.

W naszym regionie zgłosiło się 38 nowych punktów szczepień na 24 powiaty. – Dodatkowo około 32 dotychczasowe punkty szczepień zwiększą swoje moce przerobowe w ślad za zmianą ustawy, która dopuszcza inne zawody medyczne do kwalifikacji i procedury szczepień – zaznacza wojewoda.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments