Czy można jeść banany z brązowymi plamami? Większość z nas omija je szerokim łukiem, tymczasem okazuje się, że dojrzałe banany, które są pokryte brązowymi kropkami są zdrowsze od idealnie żółtych bananów.

Wielu z nas szuka w sklepie idealnie żółtych bananów, omijając szerokim łukiem te z brązowymi plamkami. Według badania przeprowadzonego na Politechnice Gdańskiej, spośród ludzi regularnie kupujących banany tylko 9 proc. osób z tej grupy sięgnie po owoc z wyraźnie brązowymi plamkami, a 14 proc. zje tak wyglądający owoc w domu. Cała reszta według swoich deklaracji wyrzuci taki owoc do kosza.

Co oznaczają brązowe plamki

Brązowe plamy na bananie nie oznaczają, że owoc nie nadaje się do zjedzenia. Jest to oznaka dojrzewania owoców i jest ona czymś naturalnym.

Owoce zrywane są, gdy mają zieloną barwę. Wtedy ich skórka obfituje w chlorofil. Wraz z upływem kolejnych dni, gdy są one transportowane do konkretnych państw, następuje proces przemiany tego składnika w karoten. To właśnie za jego sprawą twardy owoc powoli zmienia się w taki z miękką, żółtą skórką, łatwą do oddzielenia.

Nowoczesne sprzęty wyposażone są w chłodnie, aby maksymalnie opóźnić ten proces, ale po zakupie bananów już nawet po 2 dniach w temperaturze pokojowej może on stać się brązowy. To wcale nie oznacza, że trzeba go wyrzucać.

Dlaczego warto jeść

Banany z brązowymi plamkami to owoce o zupełnie innych właściwościach niż te, które mają barwę zieloną i są jeszcze w innym stadium dojrzałości. Japońscy naukowcy przeprowadzali eksperymenty, aby dokładnie zbadać zjawisko wpływu jedzenia bardzo dojrzałych bananów przez ludzi. Ich wynik potwierdził hipotezę, że wyrzucanie bananów pokrytych licznie brązowymi kropkami, to błąd.

Gdy na bananach tworzą się już ciemne plamy, wytwarza się w nich Tumor Necrosis Factor (TNF), co po przetłumaczeniu na język polski oznacza Czynnik Martwicy Nowotworów. Według badań, im banan ma więcej ciemniejszych plamek tym poziom TNF w owocu wzrasta.

Kto powinien jeść dojrzałe banany, a dla kogo są zakazane? Więcej przeczytasz tutaj

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments