W niedzielę (19 sierpnia) w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się dożynki dworskie – kolejne święto dziękczynne poświęcone patronce urodzaju, Matce Boskiej Zielnej. Uroczystości rozpocznie nabożeństwo w kościele z Matczyna o godz. 14. I tak, jak niegdyś, lożę kolatorską zajmie dziedzic z rodziną, a żniwiarze z wieńcami zasiądą w nawach.

Po mszy świętej uczestnicy utworzą korowód dożynkowy, który przejdzie przez miasteczko prowincjonalne i wieś Wyżyny Lubelskiej. Finałowym punktem trasy będzie dwór z Żyrzyna. Tu odbędzie się najważniejsza część obchodów. Na dworkowym ganku dojdzie do wręczenia wieńca dożynkowego oraz mniejszych wianków wkładanych na głowę przodownic pochodu. Główny wieniec dożynkowy został już upleciony na drewnianej ramie w tradycji majątku Sławin.

– Wieniec jest upleciony z kłosów zbóż wszystkich gatunków, jakie uprawiano na wsi: żyta, pszenica, owsa, jęczmienia. Szczególne znaczenie miały zboża ozime, czyli żyto i jęczmień. Wyłącznie z nich wyplatano wianki przodownic korowodu – mówi Halina Stachyra z Muzeum Wsi Lubelskiej.

Na uczestników uroczystości czeka też tradycyjna zabawa na terenie dworu, podczas której będzie można skosztować ciasta drożdżowego upieczonego według starej receptury i posłuchać dawnych piosenek skomponowanych specjalnie na tę okoliczność.

– Zabawa dożynkowa na świeżym powietrzu, która zostanie przez nas odwzorowana, była podziękowaniem dla pracowników folwarku. Dziedzic wystawiał na stoły sowity poczęstunek: alkohol, mięsa, owoce, które dojrzewały o tej porze, specjalne podroby, kaszanki, kiełbasy i nóżki w galarecie, a także tradycyjne ciasto drożdżowe. Drugą częścią zabawy były śpiewy i tańce przy muzyce granej przez zaproszoną orkiestrę na tyłach dworku. U nas radosne pląsy zlokalizowane będą w tak zwanych brzózkach – wyjaśnia Halina Stachyra.

PROGRAM

11:00–13:00 pokazy ginących zawodów: młocka cepami, wypiek podpłomyków

11:00–17:00 kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych

14:00 dożynkowa dziękczynna Msza święta

14:50 przejście orszaku dożynkowego

15:00 inscenizacja dożynek dworskich

16:00 zabawa dożynkowa w parku dworskim

16:00 występy II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „World Wide

2018” (sektor Roztocze, przed zagrodą z Teodorówki)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments