Deszcz meteorów z roju Eta Akwarydy możemy podziwiać już w maju. To prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. Warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd, zapowiada się bowiem niezwykły spektakl!

Rój Eta Akwarydów powiązany jest z prawdopodobnie najsłynniejszą kometą – Halleya. Pierwsze ślady aktywności meteorów pojawiają się już 19 kwietnia, a cały spektakl trwa na niebie do 28 maja. Eta Akwarydy, kwietniowo-majowy rój meteorów najlepiej widoczny jest zwykle około 2 w nocy. Można wtedy zauważyć „wystrzeliwanie meteorów w górę”. I wtedy dzieje się najciekawszy spektakl, ze względu na niski radiant. Dodatkowo, eta Akwarydy pozostawiają za sobą wyjątkowo długie smugi na niebie.

Deszcz Eta Akwarydów 2019 będzie wydarzeniem niezwykłym. Gwiazdy spadać będą nawet co kilka minut – w trakcie maksimum roju meteorów będzie można zobaczyć do 60 spadających gwiazd na godzinę. Ich prędkość może osiągnąć 66 km/h. Eta Akwarydy będą widoczne gołym okiem!

Więcej o roju Eta Akwarydów

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Elwira
3 lat temu

Spadające gwiazdy… mieszkam w dużym mieście i ciężko tu nawet o gwiazdę wieczorną/poranną. Pokaz spadających gwiazd musi być czymś wspaniałym