Uniwersytet Medyczny w Lublinie podjął współpracę z Fundacją Nutricia, której efektem jest między innymi użyczenie fantomów do nauki dla studentów uczelni, którzy kształcą się w zawodzie lekarza.

W ramach współpracy fundacja użyczyła uczelni fantomy. Nazywają się Adaś i Staś. – Uczelnia zajmuje się niezwykle ważnym aspektem medycyny, czyli żywieniem pacjentów. Pacjenci z chorobami onkologicznymi, niewydolnością nerek, chorobami przewodu pokarmowego to są osoby od początku do końca uzależnione od dobrego żywienia – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Fantomy pomogą między innymi w nauce wprowadzania sond poprzez nos albo jelita, aby podłączyć pacjenta pod specjalistyczne żywienie. – Wszyscy wiemy, że żywienie jest nieodłącznym elementem leczenia pacjentów. Jest ono tak ważne, jak farmakologia, bo bez tego pacjenci nie dają sobie kompletnie rady. Fantomy pediatryczne przeznaczone do nauki leczenia małych pacjentów, jak i fantomy dla dorosłych pacjentów pomogą w nauce żywienia pozajelitowego – dodaje rektor uczelni.

Uczelni bardzo zależy na tej współpracy, bo pomoże to praktycznie przygotować młodych lekarzy do pracy z pacjentami w ośrodkach medycznych. – Żyjemy w XXI wieku i co piąty pacjent chorujący na nowotwór nie umiera z choroby zasadniczej, a właśnie z głodu, z powodu wycieńczenia organizmu i niedożywienia. Około 30 procent pacjentów przyjmowanych do szpitali jest niedożywionych. W trakcie hospitalizacji stan niedożywienia tylko się pogłębia, a co za tym idzie, leczenie i rekonwalescencja przebiegają dłużej i obarczone są licznymi powikłaniami – mówi Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.

Dlatego też kadra medyczna będzie szkolona w zakresie medycznego żywienia. – Chcemy zapomnieć o takich sytuacjach i nie chcemy, żeby do nich dochodziło. Uczelnia ma wielką świadomość w zakresie żywienia, jak i świetnych specjalistów, którzy z użyczonego sprzętu zrobią dobry użytek – dodaje Anna Cywińska.

Fantomy pozostaną na uczelni do końca obecnego roku akademickiego.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments