Wielkimi krokami zbliża się okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, do świętowania której przygotowania trwały przez cały rok. Jednym z ostatnich lubelskich akcentów przed hucznymi obchodami 11 listopada będzie gra miejska „Młodzież szkół lubelskich w walce o niepodległość”, która przypomni uczestnikom sylwetki uczniów z Lublina walczących o wolność kraju.

Udział w grze „Młodzież szkół lubelskich w walce o niepodległość” to nie tylko dobra zabawa na świeżym powietrzu. To przede wszystkim świetna okazja do zgłębienia lokalnej historii z czasów walk o niepodległość Polski, w której brali udział nie tylko dorośli. Wielu lubelskich chłopców zaciągało się do walczących oddziałów, w Lublinie powstała nawet jedyna w Polsce Wojskowa Kadra Szkolna skupiająca uczniów, którzy umierali za nasz kraj z piosenką na ustach. To właśnie ich losom poświęcone będą sobotnie rozgrywki na terenie miasta.

– 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe święto, w które chcieliśmy się włączyć zarówno jako instytucja muzealna, jak i indywidualni patrioci. Gra „Młodzież szkół lubelskich w walce o niepodległość” to nasz hołd składany tym najmłodszym, którzy umierali za naszą wolność, a dziecinne igraszki zamienili na noże i pistolety – wyjaśnia organizator gry, założyciel prywatnego muzeum Znaki Czasu, Grzegorz Sztal.

„Młodzież szkół lubelskich w walce o niepodległość” to gra terenowa, która obejmie kluczowe dla walk niepodległościowych sylwetki uczniów i zakątki miasta: szkoły, do których uczęszczali młodzi żołnierze, szpitale, cmentarze. Jej termin został wyznaczony na 3 listopada, w godz. 10:00-13:00.

– Gra poprowadzi nas szlakiem lubelskich chłopców walczących o Lublin i całą Polskę. Wśród obiektów, które zobaczymy będą cztery gimnazja męskie bądź miejsca, w których te szkoły niegdyś funkcjonowały, cmentarz przy ulicy Białej – tu spoczęły zapomniani bohaterowie, szpital dla legionistów czy dawny Pałac Rządu Gubernialnego. Będziemy korzystać z mapek opartych na tych z roku 1912 – dodaje Grzegorz Sztal.

Zwieńczeniem gry będą warsztaty śpiewu piosenek wojennych na wesoło. Wspólne śpiewanie wraz z chórem Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody odbędzie się także 11 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej, po głównych uroczystościach na Placu Zamkowym.

Projekt wpisuje się w zakończenie cyklu wystaw o uczniach żołnierzach z lubelskich szkół organizowanych przez Muzeum Historii Miasta Lublina, którego kuratorem jest Małgorzata Surmacz.

Obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc. Zapisy kierować należy na adres: pmh.znakiczasu@gmail.com lub numer telefonu 881 371 550. Udział jest bezpłatny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments