W Lublinie startują Herstoryczne spotkania o książce w formie salonu literackiego, których inauguracja odbędzie się w najbliższą środę, 11 września, o godz. 17 w Galerii Labirynt.

W tym tygodniu na spotkaniu autorskim porozmawiamy z Alicją Urbanik-Kopeć. Rozmowa będzie poświęcona jej dwóm książkom: Anioł w domu, mrówka w fabryce oraz Instrukcja nadużycia: służące w XIX-wiecznych polskich domach.

Tematy te rzadko są poruszane w debacie publicznej; standardy życia kobiet z XIX i początku XX wieku, niesłyszalny głos służby polskiej, macierzyństwo i opieka zdrowotna, klasowość, różne formy nadużycia.

W książce „Anioł w domu, mrówka w fabryce” autorka przygląda się warunkom życia robotnic. Sprawdza, gdzie pracowały, ile im płacono, kto zajmował się ich dziećmi, gdy były w fabryce. Czy umiały pisać i czytać? Co działo się, gdy chorowały, rodziły dziecko, potrzebowały pomocy? Jak same potrafiły sobie tę pomoc wywalczyć? A także stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do ruchu emancypacyjnego zostały zaproszone tak późno i tak niechętnie.

W książce “Instrukcja nadużycia” Alicja Urbanik-Kopeć przybliża sytuację służących na przełomie XIX i XX wieku. Na koniec XIX wieku w samej tylko Warszawie pracowało prawie 40 tysięcy pokojówek, garderobianych i panien do wszystkiego. Większość w wieku do 25 lat, a 70% analfabetek. Młodych imigrantek ze wsi, samotnych w dużym mieście, bezbronnych. Alicja Urbanik-Kopeć to badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments