Bieganie pomaga dbać o kondycję i zgubić zbędne kilogramy. Podczas treningu musimy zadbać o mięśnie i stawy, nie tylko poprzez odpowiednie przygotowanie, ale też dobór właściwego obuwia.

Buty do biegania spełniają wiele funkcji:

1. Amortyzują uderzenia podczas stawiania kroku, szczególnie przy bieganiu na nawierzchniach asfaltowych, co może mieć zły wpływ na nasze stawy.

2. Stabilizują. Nasze kostki narażone są na „uciekanie” w prawo lub lewo podczas biegu na miękkich ścieżkach, a to może prowadzić do wielu kontuzji, które skreślają nas z treningów na długi czas.

3. Odprowadzają pot. Ważne, żeby buty były wykonane z lekkich materiałów, z siateczkowymi wstawkami, wtedy nasza stopa „oddycha” podczas biegu.

Pronacja i supinacja – o co chodzi?

Nasze niedoskonałości czynią nas wyjątkowymi i wcale nie muszą być uznawane za wady. Jednak, żeby dobrze dobrać buty powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak pracuje nasza stopa.

Pronacja to określenie kierowania się naszej stopy do wewnątrz, kiedy się poruszamy. Potocznie nazywana jest też płaskostopiem. Buty dla pronatorów wzmocnione są od wewnątrz, co utrzymuje stopę w prawidłowym położeniu.

Supinacja występuje, gdy nasza stopa jest nadmiernie obciążona od zewnątrz. Dla osób z takim układem stopy najbardziej polecane są buty z neutralną podeszwą, ale dużą amortyzacją.

Stopa neutralna spotyka się z podłożem tak, żeby ciężar ciała był równomiernie rozprowadzony. W takim wypadku nie musimy szukać butów ze stabilizacją stopy.

Sprawdź jaką masz stopę!

Wykonaj prosty TEST WODNY, który pozwoli ci łatwo określić, jaki typ podbicia posiadasz:

– Weź kartkę papieru

– Zwilż spód stopy

– Stań na kartce

– Spójrz na kształt odbitej stopy – jeżeli widoczny jest cały spód stopy, to zdecydowanie pronator, jeżeli odbiły się palce, pięta i cieknie połączenie od zewnątrz – supinator, stopa neutralna powinna mieć połączenie pomiędzy placami i piętą równe połowie szerokości stopy.

Amortyzacja, stabilizacja, podtrzymywanie

Modeli i technologii wykorzystywanych w butach jest wiele. Dlatego tak ważne jest, żeby określić rodzaj swojej stopy. Jeżeli nie macie pewności, czy zrobicie to dobrze, możecie skorzystać z pomocy pracowników sklepów biegowych, którzy wykonają analizę stopy.

Zwróć uwagę na swoje podbicie: stopa z normalnym podbiciem potrzebuje butów, które będą mieszanką trzymania i tłumienia wstrząsów – postawcie na stabilizację.

Przy niskim podbiciu szukamy modeli z systemami podtrzymującymi. Są one sztywniejsze i mają za zadanie kontrolę ruchu stopy.

Osoby z wysokim podbiciem powinny zadbać o amortyzację: miękkie, elastyczne buty pozwolą stopie na swobodny ruch, ale ochronią przed nadmiernymi wstrząsami.

Buty na każdą nawierzchnię

Do biegania po chodnikach, asfalcie i ulicach najlepiej nadają się buty lekkie, miękkie i z dużą elastycznością. Zadbasz tym o swoje stopy amortyzując ciągłe uderzenia. Jeżeli wolisz ścieżki leśne, łąki i chcesz biegać po kamieniach i błocie, to zwróć uwagę na agresywny bieżnik, który pomoże trzymać przyczepność i stabilizację – na miękkim podłożu stopa może uciekać.

Wybierz buty o rozmiar większe!

Podczas biegu stopa wykonuje intensywniejsze ruchy niż przy zwykłym spacerze, dlatego powinniśmy wybrać buty 0.5-1 rozmiar większe. Najlepiej zastosować zasadę kciuka – wolna przestrzeń między dużym paluchem, a końcem buta powinna być szerokości twojego kciuka. Pamiętajmy też, że przy dużym wysiłku stopa puchnie. Buty biegowe najlepiej więc mierzyć i wybierać po południu lub po biegu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments