„Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”. Wystawa w Muzeum Czechowicza

0
178

Muzeum Józefa Czechowicza oraz Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na wystawę poświęconą Julii Hartwig. Wernisaż odbędzie się w czwartek (30 września) o godzinie 17.

Prezentowana w stulecie urodzin Julii Hartwig wystawa pod nazwą „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury.” przybliża twórczość oraz biografię poetki, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Na tej mapie kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części ekspozycji, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy.

Na wystawie prezentowane będą rękopisy i maszynopisy Julii Hartwig oraz przedmioty z jej mieszkania, między innymi maszyna do pisania, lampa oraz biurko. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także kolekcję nagród poetyckich, jakimi została uhonorowana, między innymi nagrodę im. Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza.

 

Eksponaty i materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego przechowywanego w depozycie w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN”.

Wystawa będzie eksponowana od czwartku (30 września) do 30 kwietnia w Muzeum Narodowym w Lublinie w Filii Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3. Zwiedzić ją można od godziny 9:00 do 16:00 od wtorku do soboty.

Fot. Elżbieta Lempp/Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments