W niedzielę (5 sierpnia) lubelski skansen wypełni aromat świeżych ziół i smak złotego nektaru, bo już przed południem rozpocznie się kiermasz ziołowo-miodowy, a wraz z nim widowiska, pokazy, warsztaty i śpiewy. Jak za dawnych czasów.

Pełnia lata to czas zbiorów świeżych ziół, przypraw i miodu, które od wieków służą nam swoimi właściwościami leczniczymi i kulinarnymi. Nie wyobrażamy sobie rześkiej lemoniady bez kilku listków mięty czy herbaty bez odrobiny złotego miodu, ale nie każdy wie kiedy i gdzie szukać rumianku, szałwii czy arcydzięgla albo w jaki sposób pozyskuje się słodki pszczeli wyrób. Dlatego warto wybrać się na niedzielny kiermasz miodowo-ziołowy do lubelskiego skansenu.

– Jeden z punktów programu o przewrotnej nazwie “DzieczeJemy” poprowadzi dla naszych gości ziołoznawca, Justyna Pargieła. Będzie to wykład połączony z degustacją. Pani Justyna zdradzi nam, które dzikie rośliny posiadają największą siłę witalną. Zwiedzający będą też mogli wysłuchać opowieści o tym, jak powstaje miód oraz zapoznać się z budową ula – zdradza organizatorka kiermaszu, Dorota Miącz.

Przy okazji kiermaszu zostanie otwarta nowa ekspozycja muzealna z Janiszowa, którą od tej chwili będziemy mogli oglądać na co dzień:

– Zainteresowanie ziołolecznictwem jest ogromne, stąd pomysł na stworzenie ekspozycji o tej tematyce. Mamy nadzieję, że będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem i to utwierdzi nas w przekonaniu, że warto ją rozwijać – mówi Dorota Miącz.

W czasie kiermaszu odbywać się będą także warsztaty i pokazy o tematyce pszczelarskiej i zielarskiej. Uczestnicy wykonają ramki ziołowe, wezmą udział w retro zabawach i przejażdżkach ziołową bryczką. Wisienką na torcie będzie występ dzieci z zespołu ludowego Bogutki.

Ceny biletów: 6 zł ulgowy, 12 zł normalny

PROGRAM

10:00 kiermasz miodów, produktów zielarskich i rękodzieła, warsztaty i pokazy o tematyce zielarskiej i pszczelarskiej

12:00 otwarcie ekspozycji zielarskiej

13:00 widowisko Szeptucha i Czmut

14:00 pokaz DziczeJemy

16:00 zakończenie kiermaszu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments