Kredyt konsolidacyjny – rozwiązanie problemu nadmiernego zadłużenia

0
90

Spłacanie kilku kredytów i pożyczek jednocześnie jest niewygodne, niepraktyczne, a często również nieopłacalne. Z tego powodu ogromną popularnością cieszy się kredyt konsolidacyjny, a więc zobowiązanie, dzięki któremu jednym kredytem można zastąpić kilka innych.

Na kredyt konsolidacyjny decydują się zwykle konsumenci, którzy spłacają już kilka różnych kredytów albo pożyczek, a ich sumaryczna wysokość zobowiązań odbija się na domowym budżecie. W tym przypadku kredytobiorca może liczyć na wydłużenie okresu kredytowania, a więc rozłożenie zobowiązania na wiele niskich rat.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę zobowiązań finansowych, a więc zamianę kilku różnych kredytów lub pożyczek, w jeden kredyt, z niższą ratą i dłuższym okresem kredytowania. Celem konsolidacji jest więc spłata dotychczasowych zobowiązań innym zobowiązaniem, dlatego żeby był to ruch opłacalny, konsolidacja musi przebiegać na atrakcyjnych finansowo warunkach. Ofertę powinna więc charakteryzować niska rzeczywista roczna stopa oprocentowania, a więc również oprocentowanie i koszty dodatkowe.

Kredyty konsolidacyjne to produkty określone jako kredyty celowe, a więc kredytobiorca nie dostaje na konto pieniędzy na spłatę swoich zobowiązań – stosownych rozliczeń dokonuje za niego bank. W ten sposób banki minimalizują ryzyko, że pieniądze nie trafią tam, gdzie powinny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kredytobiorca oprócz spłaty dotychczasowych zobowiązań, chciałby otrzymać dodatkową gotówkę. Wówczas część kredytu konsolidacyjnego jest przelewana do odpowiednich banków lub firm pożyczkowych, a reszta trafia na konto kredytobiorcy.

Z kredytem konsolidacyjnym wiąże się również konieczność podpisania umowy kredytu, jednak zanim do tego dojdzie, kredytobiorca musi przedstawić bankowi niezbędne dokumenty i spełnić inne formalności. Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, trzeba również wykazać się zdolnością kredytową. W oszacowaniu orientacyjnych kosztów takiego rozwiązania pomoże kalkulator kredytu konsolidacyjnego; tam również można sprawdzić, ile wynosi roczna stopa oprocentowania RRSO oraz który kredyt konsolidacyjny online jest obecnie najtańszy.

Jakie zobowiązania można spłacić środkami z kredytu konsolidacyjnego?

Konsolidacja kredytów to stosunkowo prosty zabieg finansowy, który pozwala pozbyć się niemal wszystkich zobowiązań jednocześnie. Niemal, ponieważ nie każdy kredyt lub pożyczka może być spłacony za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Katalog zobowiązań podlegających konsolidacji jest bardzo szeroki. Należy do nich m.in. kredyt gotówkowy, mieszkaniowy czy samochodowy, a także debet w rachunku lub na karcie kredytowej. W wielu bankach do katalogu tego można dołączyć również pożyczki gotówkowe, nie tylko te zawierane w bankach, ale również te z pozabankowych firm pożyczkowych.

Zabezpieczenie w przypadku kredytu konsolidacyjnego

Nawet najtańszy kredyt konsolidacyjny powinien być odpowiednio zabezpieczony. Zwykle dla banku wystarczającym zabezpieczeniem są dochody kredytobiorcy, potwierdzone zaświadczeniem o dochodach wystawionym przez pracodawcę lub wyciągiem z banku, na którym widnieją comiesięczne przelewy z wynagrodzeniem. Jeśli dochody są niewystarczające, a kredytobiorca posiada nieruchomość, może zawnioskować o kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Warunkiem jest jednak to, aby nieruchomość nie była już obciążona hipoteką, a kredytobiorca posiadał do niej tytuł prawny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments