Polecamy kilka tytułów, które z pewnością umilą Wam długie grudniowe wieczory.

HALINA. DZIŚ JUŻ NIE MA TAKICH KOBIET

Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie. Liczba stron: 468

„Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie”. Rzadko która biografia wywiera na mnie takie wrażenie, że po lekturze natychmiast chcę być jak główna bohaterka i wyruszyć na górskie ścieżki. To jest właśnie taka książka. Mocna, konkretna, z wyraźnymi krawędziami, gdzie można postawić stopę i jest bezpiecznie, a gdzie już jest przepaść.

Halinia Krüger-Syrokomska pierwsze szczyty zdobywała w chustce na głowie, w czasach, gdy kobiety w górach były traktowane przez wspinaczy jak dodatkowy plecak. Jednak to od niej zaczął się alpinizm kobiecy, bo to właśnie ona usilnie promowała kobiety w górach. To biografia silnie motywująca, bo taka była Halina, która nie dawała sobie w kaszę dmuchać, mimo, że miała świadomość istnienia poza górami innego świata. To Halina przetarła szlaki dla wszystkich wspinających się kobiet, „była pasjonatką, czasami nieobliczalną, osobą żywą i pełną humoru. Pożerała życie do utraty tchu (…)”.

———————————————–

PANI FLETCHER

Tom Perrotta, Wydawnictwo Znak. Liczba stron: 384

Eve już w swoim życiu nieco przeszła, więc kiedy syn wyjeżdża na studia nareszcie ma czas tylko dla siebie i zamierza go dobrze wykorzystać. Zyskuje również wolność, o której przez ostatnie lata zapomniała. Zaczyna odkrywać świat internetowej pornografii, który początkowo ją przeraża, ale z każdym dniem wciąga coraz bardziej. Książka szumnie zapowiadana na rynku jako pieprzna lektura, jest co najwyżej lekturą na zimowe wieczory dla zabicia nudy. Swoją fabułą bardziej przypomina „American Pie” i studenckie klimaty błędów młodości niż literaturę pokroju „Wielkich kłamstewek” czy „Gotowych na wszystko”. Jednak jeżeli szukamy książki nie zobowiązującej, która na chwilę zaszumi nam w głowie, to Pani Fletcher stanie na wysokości zadania. Idealna na prezent pod choinkę.

—————————————————

ANTYTERRORYŚCI. POLSKIE ELITARNE SŁUŻBY SPECJALNE W AKCJI

Janusz Schwertner, Mateusz Baczyński, Wydawnictwo Znak. Liczba stron: 288

Tu nie ma lania wody, nudnych i rozwlekłych wątków, bohaterów bez celu. To historia bez cenzury opowiedziana z perspektywy ludzi, którzy każdego dnia ryzykują życie i toczą wojnę z największymi grupami przestępczymi w kraju. Jest mięso, krwawa jatka, pościgi, bomby. Po raz pierwszy antyterroryści ujawniają tajniki swojej pracy. Książka jest zbiorem kilkudziesięciu historii z byłymi i czynnymi funkcjonariuszami AT, którzy opowiadają o swoim codziennym dniu pracy w którym nie brakuje adrenaliny, odpowiedzialności i ciężkich momentów, kiedy giną koledzy podczas służby. Autorzy przedstawiają historię bez cenzury i pozwalają poznać jak od kuchni wygląda życie zawodowe i prywatne antyterrorystów. I nie jest to fikcja literacka, tylko prawdziwe życie. Jak wyglądała od kuchni akcja w Magdalence w 2003 roku, w wyniku której zginęło dwóch antyterrorystów i siedemnastu policjantów zostało rannych? Ile zarabia AT? Jakim sprzętem posługują się AT podczas szturmu? Jak można zostać AT? Konkretne pytania i konkretne odpowiedzi – albo gleba. Taka jest ta książka.

————————————-

OPERACJA RAFAEL

Marcin Faliński, Marek Kozubal, Wydawnictwo Czarna Owca. Liczba stron: 568

„Wciągająca historia szpiegowska z bezcennym obrazem w tle” – zachęca Vincent V. Severski. To dobra rekomendacja, aby sięgnąć po „Operację Rafael” i samemu się przekonać, czy historia majora Łodyny pochłonie nas bez reszty. Łodyna zostaje wysłany do Bagdadu, gdzie ma sprawdzić informacje dotyczące lokalizacji „Portretu młodzieńca” Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 roku przez irackich żołnierzy. Tym samym Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie. Piękne kobiety, duże pieniądze, wywiad i biznes – taką gratkę serwują nam autorzy w tej opowieści. Historia piękna, smutna z zaskakującym zakończeniem. Książka pełna faktów historycznych i zdarzeń połączonych z fikcją literacką autorów. Świetnie zbudowana fabuła tocząca się w dwóch momentach czasowych jednocześnie. Jednym słowem – gotowy scenariusz na film i gratka dla miłośników historii szpiegowskich.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments