W Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie odbył się pierwszy zabieg wszczepienia nowoczesnego rozrusznika serca MICRA™ AV, najmniejszego na świecie stymulatora serca.

Do zabiegu został zakwalifikowany 66-letni pacjent cierpiący z powodu całkowitego bloku przedsionkowo-komorowego skutkującego bardzo wolną akcją serca lub całkowitym jej brakiem.

– Dla takiego pacjenta jedyną szansą na przeżycie jest stała stymulacja serca. U naszego pacjenta konieczne było całkowite usunięcie wszczepionego wcześniej stymulatora wraz z elektrodami z powodu zapalenia wsierdzia. Ponowna implantacja klasycznego stymulatora obarczona byłaby bardzo dużym ryzykiem nawrotu infekcji, stąd nasza decyzja o implantacji stymulatora bezelektrodowego Micra AV. Jest to najmniejszy na świecie stymulator serca z możliwością zapewnienia synchronizacji przedsionkowo-komorowej (AV). Jest wskazany w leczeniu pacjentów z blokiem przewodzenia sygnałów elektrycznych pomiędzy przedsionkami a komorami serca – wyjaśnia dr hab. Andrzej Głowniak, kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4.

Pacjent zniósł zabieg bardzo dobrze, nowy stymulator funkcjonuje prawidłowo. – Należy jednak zaznaczyć, że sprawnie przeprowadzony zabieg to tylko część naszej pracy. Na piątek zarezerwowaliśmy trochę czasu na właściwe zaprogramowanie urządzenia. Obecnie „uczy się” ono specyfiki pracy serca naszego pacjenta, a zebrane dane dadzą w efekcie optymalne, niejako „skrojone na miarę” ustawienie parametrów pracy stymulatora. W ciągu kolejnych 2-3 dni planujemy wypisać pacjenta, który spędził ostatnie sześć tygodni w różnych szpitalach, do domu – tłumaczy dr Marcin Janowski.

Sprawne przeprowadzenie zabiegu przez lekarzy SPSK Nr 4 było możliwe dzięki dużemu doświadczeniu zespołu Kliniki Kardiologii. Podobne zabiegi wykonują oni już od kilku lat.

– Odmienność dzisiejszego zabiegu wynika z postępu technologii, który umożliwił znaczne poszerzenie funkcjonalności stymulatora w porównaniu do poprzedniej generacji. Dzięki temu poszerza się grono pacjentów, którzy będą mogli z niego skorzystać – mówi prof. dr hab. Andrzej Wysokiński, kierownik Kliniki Kardiologii SPSK Nr 4 oraz koordynator Klinicznych Oddziałów Kardiologii SPSK Nr 4.

Do tej pory pacjenci z blokiem AV mogli być leczeni tylko przy użyciu tradycyjnych stymulatorów dwujamowych, które wszczepia się w górnej części klatki piersiowej, podskórnie, poniżej obojczyka i łączy z sercem przy użyciu przewodów elektrycznych nazywanych „elektrodami”. Stymulator Micra™ AV ma dokładnie taki sam rozmiar i kształt jak oryginalny system stymulacji przezcewnikowej (TPS) Micra (jest wielkości pastylki, ma długość równą średnicy dwuzłotówki), a jednocześnie wykorzystuje kilka dodatkowych wewnętrznych algorytmów detekcji przedsionkowej, które śledzą pracę serca, umożliwiając urządzeniu dostosowanie stymulacji w komorze dla uzyskania koordynacji z rytmem przedsionkowym, co z kolei zapewnia stymulację serca z „synchronizacją AV” u pacjentów z blokiem AV.

Jedynym ograniczeniem jest fakt, że procedura ta nie jest standardowo refundowana. – Tym bardziej cieszy nas dobra współpraca z dyrekcją Lubelskiego Oddziału NFZ, która rozumie potrzeby naszych pacjentów i wychodzi im naprzeciw – zaznacza dr hab. Andrzej Głowniak.

Zabieg wszczepienia symulatora przeprowadzono w nowoczesnym Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii. Oddział stanowi zmodernizowaną część Kliniki Kardiologii SPSK Nr 4.

– Dzisiejszy dzień jest dla naszego zespołu też bardzo ważny dlatego, że dotychczas podobnie skomplikowane zabiegi wykonywaliśmy niejako „gościnnie” w Pracowni Hemodynamiki SPSK Nr 4 lub na sali hybrydowej. Dzisiaj możemy zrobić to „u siebie”, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu nowej Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii, o co wspólnie z prof. Andrzejem Wysokińskim staraliśmy się od kilku lat – podkreśla dr hab. Andrzej Głowniak.

Fot. Łukasz Głaczkowski/ Materiały prasowe 

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments