Na ulice Lublina wróciła pełna obsada Lubelskiego Roweru Miejskiego. Od piątku (1 kwietnia) mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji ponownie 700 jednośladów rozlokowanych na blisko 130 stacjach. Taka liczba rowerów będzie dostępna do końca października.

– Lubelski Rower Miejski to element infrastruktury miasta, z którego chętnie korzystają mieszkańcy i turyści. To również jedna z ważnych form mikromobilności, będąca alternatywą dla podróży realizowanych samochodem. Po zimie zwiększamy flotę roweru do stanu sprzed listopada. Cały czas działamy w systemie przejściowym, stanowiącym pomost pomiędzy dotychczasowym systemem, a całorocznym rozwiązaniem bezstacyjnym, opartym na GPS – mówi Artur Szymczyk,  zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Lubelski Rower Miejski w nowej odsłonie uruchomiono w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas system przeszedł niemal całkowicie na obsługę mobilną. Terminale, choć pozostały w 20 lokalizacjach, nie są już konieczne do rozpoczęcia jazdy rowerem i zakończenia wypożyczenia. Wystarczy aplikacja, która posiada funkcje rezerwacji i postoju. Użytkownik ma możliwość zarezerwowania roweru, a postój umożliwia pozostawienie roweru bez konieczności zwrotu. W przypadku rezerwacji, wybrany rower czeka 30 minut, a jej koszt to 1 zł (bez abonamentu) lub 50 groszy (z abonamentem). Natomiast postój jest wliczany w czas wypożyczenia i nie jest traktowany jako zwrot roweru.

Infrastruktura systemu składa się z 700 rowerów, z czego 12 to rowery dziecięce oraz ze 127 stacji (82 standardowych na terenie Lublina, 5 standardowych na terenie Świdnika, 2 dziecięcych w Lublinie, 38 pasywnych na terenie Lublina).

System Lubelskiego Roweru Miejskiego przewiduje abonamenty dla stałych użytkowników. Do wyboru są trzy rodzaje: miesięczny w cenie 20 zł, kwartalny za 55 zł oraz sezonowy w kwocie 125 zł. W zależności od taryfy dostępnych jest od 25 do 175 godzin jazdy, naliczanych w trybie minutowym, wliczonych w cenę pakietu. Pozostali użytkownicy nie mogą skorzystać z opcji darmowego czasu wypożyczenia ani naliczania minutowego. Obowiązuje również opłata przy rejestracji konta – 20 zł. Nie zmienia to minimalnego stanu konta, który nadal wynosi 10 zł.

Pełna flota rowerów jest dostępna od kwietnia do końca października. W okresie zimowym, czyli od listopada do końca marca, nastąpi jej ograniczenie, poprzez pozostawienie w ruchu 2010 rowerów 26.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments