1 czerwca miasto odda do użytku dla młodzieży 180 metrów wyposażonych przez IKEA. Tam młodzi lublinianie będą mogli realizować projekty w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Lokal przy ul. Peowiaków 11 przechodzi obecnie gruntowny remont.

Aby przypieczętować inwestycję miasto podpisało umowę o współpracy z IKEA w Lublinie.

– IKEA Lublin jest partnerem strategicznym miasta jako Europejskiej Stolicy Młodzieży. Wiążą nas również działania związane z pomocą humanitarną uchodźcom, ale też działania skierowane do młodzieży – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – To wyzwanie jest duże i cieszę się z tego, że Ikea, która jest symbolem budowania przyjaznej przestrzeni będzie partnerem Lublina, który taką właśnie przestrzeń chce budować dla młodych obywateli – dodaje.

Inwestycja będzie miejscem, w którym młodzież będzie mogła się spotykać i realizować swoje pomysły, a także projekty, które chciałaby wykonać w Lublinie. Będzie to również miejsce spotkań, które będzie czynne codziennie w określonych godzinach. Będą w nim przebywać zarówno młodzi, jak i osoby pracujące przy Europejskiej Stolicy Młodzieży z ramienia miasta.

– Jako Ikea jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy wziąć udział w takiej inicjatywie. To dopiero początek naszych działań. Jestem dumna, że razem z miastem możemy zmieniać Lublin – podkreśla Maria Szymańska, market manager IKEA Lublin.

Lokal będzie funkcjonował przy ul. Peowiaków 11. – Pomysł zrodził się w zeszłym roku, a pomysłodawcą była prezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. Podjęliśmy się tego zadania i staraliśmy się zrobić to jak najlepiej – dodaje Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Wstępny projekt lokalu przygotowany przez specjalistów z IKEA konsultowany był już z młodymi mieszkańcami, których uwagi i sugestie posłużą opracowaniu ostatecznej koncepcji. Lokal zostanie podzielony na kilka stref, mających zapewnić różne funkcje ich użytkownikom. Znajdzie się tam część biurowa, duża przestrzeń warsztatowa, pomieszczenie do kameralnych spotkań oraz część socjalna z kuchnią. W sali warsztatowej będą mogły odbywać się większe szkolenia lub koncerty, jak i mniejsze spotkania w grupach. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu wielofunkcyjnych mebli, za pomocą których w łatwy sposób będzie można zmienić charakter pomieszczenia. W lokalu znajdzie się również oddzielne miejsce do kameralnych spotkań, rozmów z psychologiem lub do spokojnej pracy w ciszy.

Dokładny program działań, które będą prowadzone w tym miejscu, nie jest jeszcze znany. Podobnie jest z nazwą. Miasto zostawia tę inicjatywę młodzieży, która sama podejmie decyzję o tym, co będzie tu realizowane.

Koszt remontu wynosi około 85 tys. zł. Środki te pochodzą z budżetu miasta. Lokal użytkowy jest miasta, więc inwestycja nie będzie generować dodatkowych kosztów z wyjątkiem mediów, które będą regularnie opłacane. Koszty wyposażenia przestrzeni są po stronie firmy IKEA.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments