Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku, na które zjeżdżają tu najwięksi pianiści świata. To także wyjątkowa okazja do zaprezentowania talentu przed wymagającą publicznością. W 22. już edycji, która potrwa do 27 lipca tradycyjnie nie zabraknie utworów najsłynniejszych wirtuozów.

Festiwal na stałe wpisał się w repertuar kulturalny Nałęczowa. Co roku, od 22 lat, zjeżdżają tu najwybitniejsi pianiści z całego globu, których recitale przyciągają niczym magnes. Spod nawykłych do klawiatury palców płyną kompozycje znamienitych mistrzów muzyki poważnej.

– W tegorocznej edycji wystąpią wybitni artyści, jak i młodzi, świetnie zapowiadający się pianiści, głównie z zagranicy. Gościmy reprezentantów Japonii, Stanów Zjednoczonych i Singapuru i oczywiście Polski którzy w swoich programach umieścili wiele utworów kompozytorów polskich, pamiętając o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, m.in. kompozycje Chopina, Szymanowskiego, Paderewskiego, Moszkowskiego, Schuberta, Liszta, Lessela i wielu innych – wylicza dyrektor artystyczny, Kazimierz Brzozowski, który podczas wydarzenia wystąpi w dwóch rolach: prowadzącego oraz wykonawcy.

Równolegle każdego roku pod okiem doświadczonych nauczycieli gry odbywają się kursy dla młodych pianistów, którzy marzą o sławie i światowym tournée. Podczas warsztatów mogą oni pokazać się większej publiczności i zweryfikować swoje umiejętności. Dla wielu z nich kurs jest furtką do wielkiej kariery.

XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego będzie się jednak wyróżniać na tle dotychczasowych. W tym roku na zakończenie zaplanowano bowiem specjalny koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Koncert będzie podzielony na dwie części. Pierwszą wypełnią największe utwory muzyki poważnej, w tym kompozycje Bacha, Haydna i Mozarta, w drugiej części znajdą się utwory polskiej muzyki filmowej, w jednym z nich zaprezentuje się sopranistka, Agata Rumińska – wyjaśnia Brzozowski.

Pianiści, którzy zawitali do Nałęczowa, będą mieć także okazję do zwiedzenia kilku miejsc silnie związanych z muzyką klasyczną. Jest wśród nich Lublin, z którego pochodzą sławni polscy kompozytorzy: Jan z Lublina, Feliks Ostrowski, Ludomir Michał Rogowski czy Henryk Wieniawski.

Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny odbywa się w dniach 18-27 lipca w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM

18 lipca – godz. 19: Kazimierz Brzozowski, Tomoko Mack-Brzozowska recital fortepianowy/duet fortepianowy: Lessel, Chopin, Zarębski, Moszkowski, Paderewski

19 lipca – godz. 19: Aleksandra Zvirblyte recital fortepianowy: Chopin, Skriabin, Debussy, Liszt

20 lipca – godz. 19: Syu Katayama recital fortepianowy: Couperin, Hosokawa, Tsuchida, Ligeti, Dutilleux

21 lipca – godz. 19: Eloisa Cascio recital fortepianowy: Chopin, Schuber, Rachmaninow

24 lipca – godz. 19: przesłuchania stypendialne

25 lipca – godz. 19: koncert uczestników

26 lipca – godz. 19: koncert uczestników

27 lipca – godz. 16: Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – Tomoko Mack-Brzozowska, uczestnicy festiwalu, Orkiestra Kameralna pod batutą Kazimierza Brzozowskiego

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments