W związku z epidemią koronawirusa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków w Lublinie informuje, że nie będzie w tym roku tradycyjnej kwesty na renowację pomników na lubelskich cmentarzach. I choć nie zobaczymy wolontariuszy 1 i 2 listopada, to akcję można wspomóc w inny sposób.

– Planujemy w tym celu zorganizować zbiórkę internetową. To jest wszystko, co w tej chwili możemy zrobić. Kwesty nie będzie w tym roku w ogóle – przyznaje ze smutkiem Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Lublinie.

Santarek przypuszcza, że choć kwesta cieszyła się dużym zainteresowaniem co roku wśród mieszkańców Lublina, jej internetowa odsłona nie przyniesie dużego skutku. – Nasze zbiórki pochodzą od ludzi najmniej zamożnych. Najczęściej dają ludzie starsi i to jest złotówka, 2 zł lub 5 zł, ale oni mają rzadko do czynienia z komputerem, a tym bardziej z internetem – mówi Santarek. – Nie wiem czy komuś się zechce zadawać trud, żeby przelać jedną złotówkę – dodaje.

Od ponad 30 lat kwesta zawsze się odbywała. – Dzięki niej mogliśmy coś zdziałać, przeprowadzić konserwację nagrobków. Boję się, że przez epidemię w przyszłym roku nie zrobimy niczego. Może chociaż na jeden nagrobek uda się zebrać – nie kryje nadziei Santarek.

Szczegóły tegorocznej zbiórki powinny być znane już w najbliższy  piątek.

Fot. Archiwum 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments