Pierwszy raz przekroczyła próg Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie jako jej studentka. Kilkanaście lat temu, po studiach rozpoczęła tu pracę, a dziś zarządza najstarszą i jedną z najlepiej prosperujących uczelni prywatnych jako kanclerz. Elwira Przybylska z dumą mówi o WSPA i studentach, a w pracy niezmiennie stawia na rozwój i relacje z drugim człowiekiem.

– Jako osoba zarządzająca dużym przedsiębiorstwem wiem, że wiele zależy nie tylko od moich decyzji, ale również od działań moich współpracowników. Chcę, żeby uczelnia była miejscem przyjaznym dla studentów, ale również pracowników – podkreśla Elwira Przybylska, kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Jak Alicja w krainie czarów

Obecnej kanclerz WSPA wystarczyło jedno spojrzenie w stronę znajdującej się przy ul. Związkowej uczelni. – Jechałam autobusem, który zatrzymał się na przystanku niedaleko stąd. Patrząc przez okno ujrzałam pięknie rozświetloną aulę. Nagle zdałam sobie sprawę, że jest to uczelnia, której nigdy wcześniej nie zauważyłam, mimo że tymi ulicami podróżowałam dość często – wspomina Elwira Przybylska. – Poczułam, że chciałabym być tam w środku, że właśnie tam chcę studiować i już kilka miesięcy później tak się stało. Pamiętam swój pierwszy wykład w tej samej auli, gdzie poczułam się jak Alicja w krainie czarów, bo znalazłam się tam, gdzie wcześniej chciałam być – dodaje.

Szczeble kariery

Po ukończeniu studiów, tu również rozpoczęła swoją karierę zawodową. – Przeszłam przez wszystkie szczeble kariery, począwszy od studiów podyplomowych, poprzez dział projektów unijnych, administrację, by ponownie wrócić do działu studiów podyplomowych jako dyrektor – wspomina.

Przez kilkanaście lat była świadkiem, jak zmienia się nie tylko sama uczelnia, ale też realia, w jakich przyszło funkcjonować prywatnych szkołom. Dzięki temu, kiedy została kanclerzem, od razu wiedziała, co zmienić i jakie decyzje należy podjąć. Swoją pracę traktuję jak misję.

– Jako kanclerz dziękuję mojej uczelni za szansę, jaką od niej otrzymałam, ponieważ to WSPA mnie ukształtowała oraz ludzie, z którymi przyszło mi pracować i czerpać od nich wiedzę. Dlatego teraz mogę odwdzięczyć się poprzez prowadzenie jej najlepiej, jak tylko potrafię. Wszystkie decyzje, które podejmuję są podyktowane dobrem uczelni. Jestem z nią związana emocjonalnie – przyznaje.

Dawny ład

Propozycja objęcia funkcji kanclerza WSPA była zaskoczeniem. Nigdy wcześniej nie myślała o uczelni przez pryzmat stanowiska.

– Od zawsze wiedziałam, że muszę iść do przodu, rozwijać się, ale nie przypuszczałam, że kiedykolwiek zostanę kanclerzem. Propozycja wpłynęła na mnie motywująco i wymagała ode mnie jeszcze więcej pracy – podkreśla.

Jak przyznaje, najtrudniej było jej wyjść z roli specjalisty. – Musiałam nauczyć się delegować kompetencje, a nie wykonywać wszystkiego samodzielnie – uśmiecha się Elwira Przybylska.

Jako kanclerz postanowiła wprowadzić zmiany, które pomagają zarówno studentom, pracownikom, ale też przyszłym pracodawcom. – Stanowisko kanclerza pełnię od 3 lat. Uznałam, że należy przywrócić szkole dawny ład. Chcę, żeby była to uczelnia biznesowa, wiarygodna i apolityczna, ale jednocześnie przywracam dobre praktyki, które kiedyś się tu sprawdzały. Myślę tu o odpowiedniej organizacji pracy, szacunku do pracowników, zapewnieniu im stabilizacji i bezpieczeństwa – dodaje.

Atmosferę chwalą sobie pracownicy WSPA. – Pracuję od 18 roku życia, więc miałam już okazję poznać wiele firm i śmiało mogę stwierdzić, że dla mnie kluczowym elementem jest koleżeństwo, zaufanie i wsparcie. I właśnie na WSPA taką atmosferę znalazłam. Mówię nie tylko o swoim zespole, ale o całej uczelni – mówi Małgorzata Orzeł, dyrektor Centrum Projektów Zewnętrznych WSPA.

Kreatywni studenci

Praca kanclerza to nie tylko zarządzanie uczelnią z gabinetu. Elwira Przybylska spotyka się ze studentami podczas zajęć praktycznych. W ten sposób może ich lepiej poznać i przekazać swoją wiedzę praktyczną.

– Chcę mieć dobry kontakt ze studentami, wiedzieć o nich jak najwięcej. Często podczas zajęć pytam ich, dlaczego wybrali właśnie te studia. Odpowiedzi wciąż mnie zaskakują. Są przemyślane i pokazują, że nasi studenci są naprawdę otwarci na nową wiedzę i wyzwania współczesnego świata – podkreśla pani kanclerz.

Wielu studentów Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji łączy naukę z pracą. – Dlatego na moich zajęciach stawiam na wiedzę praktyczną. To, co im przekazuję, już podczas zajęć studenci przekładają na sytuacje, które spotykają ich w pracy. Dzięki temu mogą dyskutować i wymieniać się doświadczeniami, a właśnie o to na studiach chodzi – podsumowuje kanclerz.

Sam wybierasz

Dzięki różnorodnym programom studiowania, w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie tylko kierunki, ale i cały tok studiów został dostosowany do młodych ludzi, również tych, którzy pracują lub mieszkają na co dzień za granicą. WSPA oferuje możliwość nauki na odległość.

– To duże udogodnienie. Zajęcia praktyczne odbywają się podczas 3 zjazdów w semestrze, a cała część teoretyczna odbywa się na platformie internetowej – wyjaśnia pani kanclerz. – Z takich zajęć korzystają najczęściej Polacy na emigracji. Osoby, które potrzebują wykształcenia wyższego i chcą się dokształcić, a nie mają czasu na studiowanie stacjonarne.

WSPA to uczelnia wybierana chętnie również przez studentów zagranicznych, którzy obecnie stanowią około 30 proc. całej społeczności studenckiej.

– Wśród nich znajdują się osoby aż 30 narodowości. Mamy studentów m. in. z Białorusi, Ukrainy, ale i z Afryki, Indii, Pakistanu, czy Chin. W dużej mierze przyjeżdżają z polecenia. Osoby, które były u nas wcześniej rekomendują uczelnię znajomym ze swoich krajów – podkreśla Elwira Przybylska.

Studencie poznaj Lublin

Uczelnia otacza szczególną opieką studentów zagranicznych. – Zapoznajemy ich z naszą kulturą, organizujemy eventy, spotkania oraz wycieczki tematyczne, przybliżamy Polskę oraz nasz region. Dzięki nim i my, pracownicy, lepiej poznajemy cudzoziemców, ich kulturę, sprawiamy żeby czuli się tutaj dobrze – mówi pani kanclerz. – Często są to bardzo młodzi ludzie, osoby nieletnie, a my bierzemy za nich odpowiedzialność.

WSPA to uczelnia, którą cenią studenci z różnych krajów, grup wiekowych, reprezentujący różne kultury. – Chcemy, by każdy czuł się u nas bezpiecznie, mógł rozwijać swoje pasje i poszerzać swoje kontakty – dodaje szefowa uczelni.

Flagowe kierunki

Zarządzanie, informatyka i projektowanie wnętrz – te kierunki cieszą się wśród studentów największą popularnością.

– Dzięki wprowadzeniu nowego kierunku, jakim jest Projektowanie wnętrz, nawiązaliśmy współpracę z przedsiębiorcami, a właśnie na to stawia nasza placówka – mówi Elwira Przybylska. – Właściciele i pracownicy dużych, dobrze prosperujących firm zasilają nasze rady programowe. To dzięki nim tworzymy program studiów, który w 100 proc. przygotuje młodego człowieka do wyzwań stawianych przez pracodawcę – przyznaje.

Uczelnia postanowiła otworzyć swoje drzwi również dla młodszych, jak i starszych mieszkańców miasta, którzy pragną rozwijać się. – Postanowiliśmy wyjść do dzieci tworząc WySPĘ małego programisty, w ramach której odbywają się zajęcia z programowania i robotyki – zaznacza pani kanclerz. – Nie zapomnieliśmy też o seniorach tworząc Uniwersytet Trzeciego Wieku, dzięki któremu w ramach projektu Senior w Akcji, uczestnicy mają szanse korzystać z wielu atrakcyjnych zajęć takich jak nordic walking, zajęcia informatyczne, lekcje języka angielskiego, zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, naukę fotografii, a nawet warsztaty taneczne. Na każdym spotkaniu mamy 100 proc. frekwencji.

W pracy kanclerza ważną rolą jest poznawanie współpracowników i studentów oraz kreowanie działań, które mają rozwijać uczelnię. – Nieocenioną pomoc niesie mój syn, maturzysta, dzięki któremu zarówno ja, jak i uczelnia możemy dostosowywać swoje działania do młodych osób – uważa. – Wciąż dopasowujemy uczelnię uwzględniając kreatywność młodych ludzi. Zauważyłam, że oni myślą innymi kategoriami niż pokolenie moje i wzwyż, czym innym się kierują. Pytam syna o opinie, bo on jest głosem tego pokolenia – dodaje kanclerz.

Rok zmian

Rok 2020 przyniesie wiele zmian na uczelni, dzięki którym studentom będzie jeszcze lepiej się studiowało. – Myślimy o zakupie budynku pod akademik, a także zmieniamy naszą uczelnię, dostosowując ją w pełni dla osób niepełnosprawnych, w planach mamy m. in. dobudowanie windy zewnętrznej – wylicza pani kanclerz.

Będzie to część dużego projektu, który zacznie realizować WSPA. – Nasza uczelnia zostanie wyposażona w urządzenia, które pełnosprawnym studentom pozwolą poznać życie osób niepełnosprawnych. Będą przeprowadzane zajęcia, podczas których zapoznają się z różnymi niepełnosprawnościami. Chcemy umożliwić osobom z różnymi niepełnosprawnościami samodzielnie studiować na WSPA, wychodząc naprzeciw standardom obowiązującym już od dawna w innych krajach europejskich – zdradza kanclerz.

Jeszcze więcej

Praca na uczelni ukształtowała charakter pani kanclerz i pomogła jej w wypracowaniu cech, którymi powinna wyróżniać się osoba odpowiedzialna za współpracowników.

– Zdaję sobie sprawę, że moje decyzje muszą być dokładnie przemyślane, ponieważ każdy błąd mógłby odbić się na życiu pracowników uczelni – mówi z pokorą.

Jak sama przyznaje, praca jest równocześnie jej pasją. – Praca jest na pierwszym miejscu, dlatego wszystkie inne pasje są drugorzędne. Chociaż muszę przyznać, że mam słabość do szkła użytkowego z lat 60. ubiegłego wieku, którym się fascynuję. Wszystkie szklane wyroby staram się uratować od zapomnienia – przyznaje z uśmiechem. – Podobnie jest z meblami również z tamtej epoki, które charakteryzują się wyjątkowym designem i jakością.

Elwira Przybylska nie unika też aktywności fizycznej. – Ostatnio codziennie biegam, pomaga mi to zadbać o organizm – podkreśla. Zaczynałam od krótkich przebieżek wokół osiedla. Teraz, za każdym razem moje trasy są dłuższe – uśmiecha się.

WSPA stawia na jakość

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji od lat stawia na jakość. Studenci, którzy aplikują na uczelnię dostają solidną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej.

– Uważam, że to nasz duży atut, który wypracowywaliśmy przez lata. Stawiamy na naukę w wymiarze praktycznym. Studenci powinni być świadomi, co ich czeka w dorosłym życiu. Staramy się otworzyć im głowy, żeby tę wiedzę umieli przełożyć na praktykę – podsumowuje Elwira Przybylska.

Zdjęcia: Mikołaj Majda

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments