W sobotę (13 października) odbyła się pierwsza plenarna sesja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Przedmiotem obrad były dwa dokumenty: duchowość i posługa kapłana oraz kościół dialogu z kulturą.

– Większość stwierdziła, że taki Synod po ponad 30 latach od poprzedniego jest nam potrzebny, zwłaszcza w tych burzliwych czasach dla kościoła – mówi ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Powołaliśmy między innymi komisję główną, przygotowawczą oraz synodalne tematyczne, których jest 12.

Pierwotnie planowano, że Synod rozpocznie się 18 maja i będzie on przygotowaniem do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Niestety COVID-19 skomplikował te plany i wiele innych wydarzeń w kraju. Przesunęła się również beatyfikacja i dopiero 23 września udało nam się go oficjalnie rozpocząć w Archidiecezji Lubelskiej – wyjaśnia metropolita.

W otwarciu Synodu wzięło udział ponad 200 osób, które złożyły wyznanie wiary i przysięgę wierności. – Robiliśmy to, do czego zachęca nas papież Franciszek, a więc przez trzy godziny słuchaliśmy tego, co chcieli nam powiedzieć ludzie. Były to bardzo ciekawe i merytoryczne dyskusje – dodaje arcybiskup Budzik.

Pytania, które pojawiały się dotyczyły między innymi życia w kościele i wyznaczania dróg na „lepsze jutro”. – Z mojej strony apeluję o to, aby włączać się w ten Synod. To daje nam ogromną treść, którą możemy wykorzystać – wyjaśnia ks. kanonik Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Lublinie i przewodniczący komisji zajmującej się kapłaństwem III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

– Rzeczywistość kultury obejmuje każdego z nas, ale i kościół. Gdy kościół rozważa pojęcie kultury zawsze w środku stawia człowieka. Niestety kościół traci rolę jedynego edukatora w społeczeństwie. Musimy odnaleźć się jako wierni w pluralizmie kultury. Nasze trendy kulturowe wyznacza Biblia. Pytaliśmy też o to, co możemy zrobić, aby ten kościół bardziej rozwijać, bo człowiek tęskni za dobrym księdzem, czyli za dobrym pasterzem – stwierdza Marek Szymański, wikariusz biskupi ds. kultury III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

Dyskutowano również o finansach. – Zastanawialiśmy się skąd czerpać środki finansowe. Doszliśmy do wniosku, że na terenie województwa jest wiele parafii, dużych, małych, miejskich i wiejskich. Dlatego musimy wejść na drogę pozyskiwania tych środków prawnie. Każda z parafii ma osobowość prawną, a kultura buduje życie społeczne – podkreśla wikariusz biskupi.

Po obradach zadecydowano również, że umocniona zostanie współpraca na tle kulturowym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Nie jest jednak jeszcze do końca jasne, jak będzie ona przebiegać.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments