Lublin to bez wątpienia miasto studentów. Rozkwita w roku akademickim, kiedy na ulicach, w autobusach, parkach i restauracjach widać grupy młodych ludzi. Oferta akademicka naszego miasta przyciąga niezwykłą atrakcyjnością. Przystępne koszty utrzymania, rozwijająca się infrastruktura i sporo miejsc do odpoczynku sprawiają, że studentów jest u nas coraz więcej.

Szeroki wybór uczelni

W Lublinie funkcjonuje 9 uczelni wyższych, w tym 5 publicznych i 4 prywatne, które każdego roku nadają tytuły zawodowe ponad 18 tysiącom absolwentów. Nauki techniczne, medyczne, humanistyczne lub przyrodnicze są podstawą rozwijającej się z roku na rok oferty uczelni.

– Lublin to miasto uniwersyteckie o wieloletniej tradycji. O jego atrakcyjności decyduje między innymi szeroka oferta studiów i przyjazna atmosfera. Swoją cegiełkę dokłada też Urząd Miasta Lublin, który akademickość traktuje jako jeden z filarów w strategii rozwoju miasta – mówi Maciej Zaporowski, kierownik referatu wspierania akademickości Urzędu Miasta.

– Najważniejsze jest budowanie relacji miasto-nauka-biznes, która daje wymierne korzyści studentom, uczelniom, przedsiębiorcom i oczywiście miastu. Celem działań jest przyciąganie młodych ludzi do Lublina i zatrzymywanie najlepszych absolwentów. Mówimy tutaj o wsparciu dla uczelni i organizacji studenckich, przyznawaniu stypendiów, licznych konkursach, a także pomocy w znajdowaniu praktyk i we wprowadzaniu absolwentów na rynek pracy – dodaje Maciej Zaporowski.

Pracuj i ucz się jednocześnie

Jednak nie tylko szeroka oferta lubelskich uczelni wpływa na ogromne zainteresowanie studentów naszym miastem. Wiele osób decyduje się na równoległe podjęcie studiów i rozpoczęcie pracy. Wynika to z dużych ambicji, chęci utrzymania się i wkroczenia w dorosłe życie z pewnym finansowym zabezpieczeniem. W Lublinie pogodzenie studiów z pracą jest możliwe i często praktykowane.

– Jestem już na piątym roku studiów dziennych. Niemal od samego początku nauki pracuję na siłowni. Dodatkowo mam czas na trenowanie siatkówki, co traktuję bardzo poważnie – wylicza Konstancja Ligienza, studentka V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS. – Wszystko zależy od organizacji. Zarówno uczelnia, jak i mój pracodawca, są otwarci na wiele zajęć, których się podejmuję i chętnie umożliwiają mi to poprzez np. Indywidualną Organizację Studiów, czy elastyczny grafik pracy – dodaje.

Lublin to miasto przyjazne studentom, gdzie każdy w przystępnej cenie wynajmie pokój, mieszkanie lub skorzysta z oferty dostępnych pokoi w akademikach – uczelnianych i prywatnych. Każdy ze studentów może też znaleźć lokalizację miejsca zamieszkania niedaleko wybranej uczelni, w przystępnej dla siebie cenie.

Podróżuj bez obaw

Sieć autobusów i trolejbusów, blisko 1000 rowerów dostępnych na niemal 100 stacjach Lubelskiego Roweru Miejskiego, samochody i skutery wynajmowane na minuty tylko usprawniają poruszanie się po mieście osób przyjezdnych, które nie mają własnego roweru czy auta. Warto wspomnieć, że w każdym z wymienionych przypadków przewidziane zostały ulgi dla osób uczących się na naszych uczelniach.

– Zauważyłam w Lublinie bardzo dobre rozmieszczenie przystanków autobusowych. Są wszędzie tam, gdzie są potrzebne, a komunikacja miejska działa sprawnie. Zresztą w Lublinie wszędzie jest blisko. Ja z chęcią chodzę na uczelnię na piechotę – mówi Wojtek Kumorek, student V roku kierunku lekarsko-dentystycznego na UM.

A po nauce i pracy czas na zabawę

Miasto jest otwarte na studentów między innymi za sprawą imprez studenckich w ramach Dni Kultury Studenckiej, które rozpoczynają się na początku maja. To właśnie wtedy po przejściu przez miasto słynnego, wpisującego się już w tradycję Lublina, kolorowego korowodu studenckiego ze sceny słychać od władz miasta „Ten symboliczny klucz do miasta, na czas Lubelskich Dni Kultury Studenckiej przekazujemy wam, studentom”.

– Lublin tętni wydarzeniami przygotowanymi specjalnie dla studentów. W innych miastach korowód nie cieszy się takim zainteresowaniem i taką tradycją. Nie ma takiego klimatu, jak tutaj – mówi Justyna Winiarek, studentka V roku kierunku lekarsko-dentystycznego na UM.

– Przez tych kilka lat spędzonych w Lublinie zauważyłem też jak bardzo szybko to miasto się rozwija. Wciąż powstają i remontowane są nowe drogi, budynki – dodaje Wojtek.

Lublin to miasto tętniące życiem, w którym każdy odnajdzie siebie. Studenci chętnie spełniają się tu zawodowo, towarzysko i rozwijają swoje pasje. Mają szansę nie tylko zdobyć tu ogromną wiedzę, ale i poszerzać swoje zainteresowania oraz już podczas studiów tworzyć obszerne doświadczenie, które będzie przydatne w znalezieniu wymarzonej pracy.

Więcej informacji o ofercie lubelskich uczelni, wsparciu dla studentów i życiu w Lublinie warto szukać na student.lublin.eu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments