Na jaką pogodę możemy liczyć w trakcie świąt wielkanocnych? Według synoptyków czeka nas chwiejna aura, duże wahania temperatur oraz opady. Szczegółową prognozę przygotował dla nas Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Już w ostatnią sobotę w regionie temperatura sięgała blisko 17 st. Celsjusza. – Marzec charakteryzuje się jednak typową huśtawką pogodową, kiedy to okresy naprawdę ciepłej wiosennej pogody przeplatane są dniami chłodnymi lub wręcz zimowymi. W niedzielę, po przejściu w sobotni wieczór chłodnego frontu atmosferycznego, temperatura była prawie 10 st. C niższa, a chłodny wiatr, który wiał z kierunków północnych dodatkowo potęgował odczucie chłodu – mówi Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Kolejne dni przedświątecznego tygodnia przyniosą osłabienie siły wiatru i trochę mniej wilgoci. – Pozostaniemy co prawda w masie powietrznej napływającej z kierunków zachodnich, ale będzie ona coraz cieplejsza, ale też i więcej ciepła będzie docierać bezpośrednio od słońca – dodaje ekspert.

Temperatura maksymalna w czwartek osiągnie 15-18 st. C. W nocy temperatura minimalna utrzymywać się będzie w przedziale 7-5 st. C i zależeć będzie od stopnia pokrycia nieba przez chmury.

Dopiero w czwartek (1.04) w godzinach wieczornych, spodziewać się należy przejścia frontu chłodnego, który przyniesie wzrost zachmurzenia i słabe opady deszczu, ale przyniesie też zmianę cyrkulacji na północno-zachodnią i północną. Jego wpływ, utrzyma się do wielkanocnej niedzieli.

– W piątek i sobotę (2-3.04) przeważać powinno zachmurzenie zmienne od małego do umiarkowanego z możliwością słabych lokalnych przelotnych opadów deszczu. W niedzielę i poniedziałek powinno być dość pogodnie i bez opadów – twierdzi Kołodziej.

Temperatury maksymalne w piątek i sobotę mogą zawierać się w przedziale 8-11 st. C, niedziela może być nieznacznie cieplejsza, ale we wszystkie te dni jest bardzo duża szansa na pojawienie się lokalnie porannych przygruntowych przymrozków.

W wielkanocny poniedziałek czeka nas podejście kolejnej zatoki niżowej i cyrkulacja przejściowo znacznie zmieniać się na południowo-zachodnią, co może na początku kolejnego tygodniu przynieść krótkotrwale ocieplenie. Temperatura może przekroczyć 13 st. C.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments