Sezon wakacyjny powoli nabiera rozpędu. Niektórzy z nas mają już zaplanowany urlop. Powoli zaczynamy myśleć o przygotowaniach do wyjazdu i pakowaniu walizek. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą, by urlop był udany.

1. Dokumenty

Wydaje się to podstawową kwestią, ale warto o nich pomyśleć wcześniej. Dowód osobisty, ważny paszport, niekiedy wiza – wszystko powinno być przygotowanie na kilka dni przed wyjazdem. Ważne też, żeby wykupić odpowiednie ubezpieczenie oraz wyrobić kartę EKUZ, na którą w okresie wakacyjnym czeka się ok. 10 dni. Jeśli wyjeżdżacie ze zwierzakiem, sprawdźcie, czy macie dokumenty również dla niego.

Jeżeli wybieracie się własnym samochodem upewnijcie się, że przegląd techniczny i ubezpieczenie nie stracą ważności w trakcie wyjazdu. Sprawdźcie też wymagania co do wyposażenia auta w danym kraju.

2. Ubrania

Przed rozpoczęciem pakowania sprawdźcie, czy rzeczy, które chcecie zabrać nie mają dziur lub nie wymagają naprawy (np. rozklejone buty). Zastanówcie się nad tym, co wam się faktycznie przyda. Niekiedy warto zrezygnować z ładnych, ale mających tendencję do gniecenia się ubrań, jeżeli wiemy że nie będziemy mieli dostępu do żelazka. Wybierzcie maksymalnie uniwersalne ubrania typu basic, które sprawdzą się w różnych sytuacjach: t-shirty, wygodne buty, spodenki, leginsy. Jeżeli wybieracie się do taniego kraju, np. Indii, pomyślcie, czy nie lepiej jest kupić ubrania już na miejscu.

Nie zapomnijcie o ciepłej bluzie. Nawet jeśli w miejscu waszego wypoczynku panują upały, może się przydać w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach.

3. Apteczka

Niezależnie od tego, gdzie jedziemy własna apteczka może uratować wakacje. Leki przeciwbólowe, na problemy żołądkowe, maści na stłuczenia, krople do oczu oraz plastry są absolutnym minimum. Równie przydatne mogą okazać się preparaty na owady, wapno na uczulenia, gaza, woda utleniona. Jeżeli przyjmujecie stałe leki, pamiętajcie, żeby kupić ich zapas na cały wyjazd i, jeśli to koniecznie, udać się do lekarza po receptę.

4. Kosmetyki

W większości hoteli są dostępne podstawowe kosmetyki, jednak bezpiecznie jest zabrać ze sobą sprawdzone produkty. Nie pakujcie dużych butelek szamponu, czy żelu pod prysznic, lepiej kupić wersje mini. Dodatkowo planując podróż samolotem, pamiętajcie o ograniczeniu w przewożeniu płynów w bagażu podręcznym. Pojemniki nie mogą przekroczyć 100 ml pojemności, a wszystkie płyny łącznie mogą mieć maksymalnie 1 l.

5. Rozrywka

Wakacje to dla większości z nas wypoczynek. Może być to czas na nadrobienie zaległości w literaturze lub serialach. Dobra książka zawsze jest świetnym towarzyszem podróży, pomaga wyciszyć się i odciągnąć myśli od codziennych zmartwień. Wszelki sprzęt muzyczny (mp3 lub głośnik do telefonu) również jest dobrym pomysłem. Warto też zastanowić się nad “starymi” metodami zabicia nudy, jak np. karty, które dają ogromne możliwości na wiele wieczorów.

6. Aparat fotograficzny

Dobry aparat na wycieczce to podstawa, jednak weźcie pod uwagę co będziecie zwiedzać i w jakich warunkach będzie przebiegać wasza podróż. Jeżeli jedziecie głównie wypocząć i planujecie jedynie sporadyczne wyjścia poza kurort do miasta, nie ma potrzeby zabierać ze sobą ogromnej lustrzanki z trzema obiektywami. W zupełności wystarczy wam aparat w smartfonie. Ale jeżeli podstawą waszego urlopu są wycieczki i chcecie zobaczyć przyrodę, zabytki i kulturę – w tym przypadku zwykła cyfrówka może nie być wystarczająca.

Zabierzcie ze sobą również zapasowe karty pamięci do aparatu. W niektórych miejscach kupienie jej może graniczyć z cudem.

7. Pieniądze

Zorientuj się jak wyglądają ceny podstawowych produktów. To, że w Polsce butelka wody kosztuje poniżej 2 zł, nie znaczy, że w kraju do którego się wybieracie jest podobnie. Dodatkowo poczytajcie o tym, jak wygląda system płatności. Np. w Szwecji chcąc zatankować samochód, musisz zapłacić kartą, ponieważ płatności dokonuje się przed rozpoczęciem tankowania przy samym dystrybutorze paliwa. Zdarza się również, że nie ma na stacji żadnego sklepu, a co za tym idzie żadnego pracownika, który przyjmie gotówkę.

Warto również sprawdzić jakie monety są przyjmowane w automatach, wózkach sklepowych oraz szafkach bagażowych.

8. Przewodniki i mapy

W erze nowych technologii wszyscy mamy mapy w swoich smartfonach. Dużym atutem używania elektronicznych map jest to, że łatwo doprowadzą nas na miejsce oraz to, że z części z nich można korzystać w wersji offline. Natomiast wybierając się na dłuższą wyprawę możemy zaoszczędzić baterię w telefonie, używając tradycyjnej, drukowanej mapy. Dzięki niej łatwiej zorientujemy się w terenie i będziemy mieli pogląd na wszystkie atrakcje turystyczne, przyrodnicze oraz punkty informacyjne.

9. Akcesoria

Akcesoria, czyli rzeczy, które nie są niezbędne, ale ułatwiają nam życie. Jedną z nich jest dobry powerbank – naładowany przedłuży czas działania twojego telefonu nawet trzykrotnie.
Kolejnymi są scyzoryk, latarka i parasolka – nie zajmują dużo miejsca w bagażu, a ich użyteczność jest nieoceniona. Jeżeli będziecie dużo czasu zwiedzać lub spędzać na słońcu, nie zapomnijcie o kapeluszu lub czapce z daszkiem – skutki udaru słonecznego mogą być naprawdę poważne i zepsuć całe wakacje. Przyda wam się również płyn antybakteryjny oraz nawilżane chusteczki, bo w terenie czasem ciężko o czystą wodę do przemycia rąk.

10. Pozytywne nastawienie

To podstawowa zasada każdego wyjazdu. Nawet jeżeli zapomnicie części rzeczy z naszej listy, dzięki pozytywnemu nastawieniu znajdziecie rozwiązanie każdej sytuacji. Dobry humor podczas urlopu pomaga zrelaksować się i odciąć od codziennych obowiązków. A przecież o to chodzi na wakacjach – o relaks i odpoczynek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments