Niebawem w Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zostanie sformowana Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami w ramach projektu K9 WOT. Obecnie trwa wdrażanie tego projektu.

Pierwszym etapem projektu była selekcja kandydatów na nawigatorów, planistów i przewodników z psami do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej (GPR K9). Najlepsi kandydaci na nawigatorów zakończyli już kurs podstawowy. Teraz przygotowują się do egzaminu teoretycznego i praktycznego, który odbędzie się w drugiej połowie kwietnia. Po jego pozytywnym zaliczeniu rozpoczną szkolenie doskonalące, podczas którego będą współpracować z Grupami Poszukiwawczo – Ratowniczymi OSP. Na koniec przejdą certyfikację.

Podczas kursu żołnierze – nawigatorzy zapoznali się z zasadami działania w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych, prowadzenia łączności według wytycznych Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz nawigacją i działaniem w terenie z przewodnikiem i psem. W trakcie szkolenia wytypowano również kandydatów na tak zwanych planistów, którzy będą kontynuować szkolenie na kursach specjalistycznych, poświęconych planistyce w czasie poszukiwań i działaniom w sztabie akcji poszukiwawczej.

Kurs został przeprowadzony przez 13 Śląską Brygadę OT, która jest pionierem projektu K9 w Wojskach Obrony Terytorialnej i teraz dzieli się swoim kilkuletnim doświadczeniem z brygadami OT, które chcą przyjąć w swoje szeregi czworonożnych żołnierzy.

GPR K9 docelowo będzie składać się z dowódcy, planisty i kilku zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Wszyscy żołnierze działający w tych grupach muszą mieć odpowiednie przeszkolenie kierunkowe, w tym również ukończony Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Czworonogi służyć będą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT. Co ważne, w WOT to nie wojsko jest właścicielem psa, a jego przewodnik. Służba psów oparta będzie o istniejące przepisy – rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments