W Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Bursztynowej w Lublinie rozpoczął się pilotażowy program badania krótkowzroczności u dzieci. Badania przesiewowe są odpowiedzią na rosnący problem wad refrakcji wśród uczniów.

Realizacja badań ma umożliwić wykrycie wad refrakcji oraz innych zaburzeń układu wzrokowego w początkowym etapie rozwoju choroby.

– W Lublinie rozpoczął się program badań przesiewowych u dzieci w wieku szkolnych. Program ten ma na celu wczesną diagnostykę krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz następstw takich, jak niedowidzenie. Wszystkie dzieci, które będą badane będą kwalifikowane do noszenia okularów, albo do dalszej diagnostyki w klinice okulistyki przy ul. Chmielnej – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 w Lublinie i koordynatora badań.

Następnie, jeśli będzie taka potrzebna będzie wdrożone leczenie. – Badania prowadzi zespół pod kierownictwem Renaty Krzyżanowskiej. To zespół pielęgniarek i lekarzy okulistów. Mamy specjalny system, w który wprowadzamy wyniki badań i dane – dodaje prof. Rejdak.

Diagnostyka jest w pełni bezpieczna i realizowana przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Łącznie przebadanych zostanie prawie 1000 uczniów z klas 1-3 w szkołach podstawowych w naszym województwie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments