Studiuj w Lublinie. Lubelskie uczelnie, kierunki i specjalizacje

0
835

Lublin słynie ze znanych uczelni państwowych i prywatnych, które posiadają w ofercie wiele różnorodnych kierunków. Studentów zainteresują w mieście nie tylko możliwości edukacyjne, ale i rozrywkowe.

Z powrotem
Następny

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Posiada bogatą ofertę: od kierunków humanistycznych, filozoficznych i artystycznych, po matematyczno-przyrodnicze, pedagogiczne i psychologiczne. Swoje początki zawdzięcza przedstawicielom dyscyplin medycznych i przyrodniczych.

Utworzony w 1944 roku uniwersytet przyjął za zadanie kontynuację działalności naukowej ośrodków akademickich z Wilna i Lwowa, które w ówczesnym czasie wiodły prym we wschodniej części Polski. Po utworzeniu w 1949 roku w placówce Wydziału Prawa, wydzielono Wydziały Lekarski i Farmaceutyczny, które dały początek obecnemu Uniwersytetowi Medycznemu.

W 1952 roku powołano Wydział Humanistyczny i w kolejnych latach rozszerzano działalność o tematykę filozoficzną, pedagogiczną i historyczną, aż w 1955 roku wydzielono z Uniwersytetu Wydziały Rolny, Weterynaryjny i Zootechniczny, z których utworzono obecny Uniwersytet Przyrodniczy.

Obecnie UMCS składa się z 11 wydziałów w Lublinie i zamiejscowego w Puławach, które oferują ponad 80 kierunków studiów i 120 kół naukowych. Słynie on z unikatowego kampusu w centrum miasta, w którego skład wchodzą budynki dydaktyczne, kluby, obiekty sportowe oraz kulturalne. Uniwersytet dysponuje 9 funkcjonalnymi akademikami oraz Centrum Kultury Fizycznej z ponad 35 sekcjami sportowymi, prowadzonymi przez Klub Uczelniany AZS UMCS.

Życie kulturalne UMCSu opiera się na Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” oraz Inkubatorze Medialno-Artystycznym, gdzie odbywa się wiele festiwali, konferencji oraz koncertów. Do najbardziej znanych imprez należą: ogólnopolski festiwal muzyczny „Wschody” i Studenckie Konfrontacje Filmowe.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments