Chorowałem na COVID-19 i przebywałem dwa tygodnie w tym szpitalu. Wiem, że jedzenie nie jest dobre i pozostawia wiele do życzenia. Opinie pacjentów są adekwatne – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, który we wtorek (17 maja) podpisał umowę dotyczącą utworzenia pralni i kuchni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

Szpital Wojewódzki im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie mógł korzystać z kuchni i pralni, która powstanie w jego siedzibie przy al. Kraśnickiej 100. Fundusze na remont pomieszczeń, które zostaną przebudowane pod nowe inwestycje pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład.

– Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie kuchni i pralni. Ma ona powstać w ciągu roku, bo od dnia podpisania umowy firma wykonawcza ma rok na wywiązanie się z niej. Każdy pacjent, który przebywa w szpitalu wie, że to co dostaje nie może być nazwane normalnym posiłkiem – przyznaje Jarosław Stawiarski.

Dzięki powstaniu nowoczesnej kuchni jedzenie ma być lepsze. Szpital podkreśla, że nie będzie to oszczędność, ale poprawi się komfort pacjentów przebywających na leczeniu.

– Będziemy mieć wpływ na to, co będzie przygotowywane. Jest to też odpowiedź na ankiety, które są przeprowadzane wśród pacjentów po zakończeniu hospitalizacji – zaznacza Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Pralnia ostatni raz funkcjonowała w tym szpitalu ponad 10 lat temu. Szpital będzie pełnił te usługi sam bez wsparcia firmy zewnętrznej i działalności pomocniczej. – Ostatni okres dwóch lat pokazał nam, jak bardzo jest to potrzebne. Szpital jest najbardziej zadłużoną jednostką medyczną w Lublinie i wywóz pościeli i innych elementów do pralni 150 km od Lublina to dodatkowe koszty. Jest to oczekiwana inwestycja. Każdy kilometr transportu w obecnej chwili jest dodatkowym kosztem dla szpitala – tłumaczy dyr. Piotr Matej.

W przypadku pralni oszczędność roczna będzie wynosiła około 40 procent dotychczasowych kosztów, czyli około 2 mln zł. Pomieszczenia kuchni i pralni będą znajdować się w bloku H.

– Pralnia będzie jedną z najnowocześniejszych w województwie lubelskim. Będzie pracować w systemie dwuzmianowym i świadczyć usługi też dla innych szpitali w Lublinie – dodaje Piotr Matej.

Modernizacja pomieszczeń będzie polegała na generalnym remoncie, tzn. całkowitym demontażu ścian działowych wraz z wymianą sprzętu i pozostałego wyposażenia. Planowana jest także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Wymieniona zostanie również klimatyzacja i wentylacja. Wzmocnione zostaną stropy w okolicy planowanych kotłów parowych (kuchnia), a w pomieszczeniu pralni znajdzie się pod nowymi pralnicami nowoczesny magiel.

Koszt inwestycji wraz z wkładem samorządu województwa lubelskiego to łącznie 36,9 mln zł. Z Rządowego Programu Polski Ład pochodzi 25,5 mln zł.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments