Od 4 kwietnia trwa kwalifikacja wojskowa. W województwie lubelskim przystąpiło do niej ponad 14 000 osób z roczników 2003 oraz 1998-2002, w tym 13,5 tys. to mężczyźni oraz około 500 kobiet.

Kwalifikacja to dobra sposobność dla młodych osób, by rozważyć kierunek życiowego rozwoju i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych obecni są rekruterzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące służby ochotniczej i zawodowej w WOT, opowiadają o zasadach rekrutacji, szkoleniach, obowiązkach i korzyściach, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do WOT.

Nowa brygada w Chełmie i batalion w Kraśniku

Kwalifikacja wojskowa może być dla wielu osób pierwszym krokiem do kariery wojskowej. Decyzja o rozbudowie WOT na wschodzie Polski, dała mieszkańcom Lubelszczyzny nowe i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego w wojskowości. Obecnie trwa proces formowania 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, który wejdzie w struktury Lubelskiej Brygady OT. Nowy batalion to ciekawa oferta szczególnie dla mieszkańców powiatów: kraśnickiego, opolskiego i janowskiego. Zainteresowanych zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z rekruterami z danego powiatu, w dogodnym terminie i miejscu.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową. WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Szkolenie ochotników odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments