Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie realizuje pilotażowy projekt pt. „Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Lublinie”. Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2023 roku.

Działalność Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą ma na celu między innymi zwiększenie efektywności działań na rzecz uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, a także zapewnienie wsparcia specjalistów nauczycielom przedszkoli i szkół ogólnodostępnych.

Dodatkowo projekt upowszechnia idee edukacji włączającej, jak i daje wsparcie techniczne przedszkoli i szkół poprzez wypożyczenie sprzętu i pomocy dydaktycznych przydatnych w pracy z grupą zróżnicowaną.

W województwie lubelskim mamy ponad 69 tys. wychowanków przedszkoli i uczniów szkół. Na terenie Lublina kształci się 65 tys. przedszkolaków i uczniów szkół. – 6261 nauczycieli pracuje na pełen etat, natomiast na etat pracuje również 2837 pracowników niepedagogicznych. Budżet oświaty wynosi natomiast 968 mln zł – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Lublinie.

W całym systemie najwięcej uczniów jest w szkołach podstawowych i jest ich ponad 27 tys. W przedszkolach jest 14 408 dzieci, w liceach ogólnokształcących 14 266 osób, a w szkołach zawodowych 13 331 osób.

W Lublinie odsetek osób, które potrzebują specjalistycznego kształcenia wynosi 3,72%. Na terenie miasta mamy 2421 uczniów, wobec których poradnie wydały orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. – Najwięcej orzeczeń zostało wydanych z powodu autyzmu i aspergera. Duża liczba orzeczeń została również wydana z powodu niepełnosprawności ruchowej, jak i niepełnosprawności w stopniu lekkim – dodaje Dumkiewicz-Sprawka.

Fot. Dominika Polonis

2Galeria zdjęć 2/5

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments