Przed nami pierwszy wakacyjny weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (21 czerwca) do niedzieli (23 czerwca).

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w sobotę o godz. 18:00 do wspólnego spędzenia Nocy św. Jana i zgłębienia tradycji związanych z tym wyjątkowym czasem. Podczas wydarzenia będą czekały na zwiedzających stanowiska dedykowane dawnym ludowym zwyczajom i wierzeniom świętojańskim. Będzie także okazja do samodzielnego zrobienia wianka oraz do poznania i nauki sobótkowych pieśni z naszego regionu.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach Nocy św. Jana lubelski skansen przygotował miejsce gdzie poznają baśń o cudownym kwiecie paproci i będą mogli zaprezentować swoje talenty plastyczne. Wejście na wydarzenie w cenie biletu wstępu do Muzeum. Bilety w cenie 30 zł / 20 zł. 

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się w piątek o godz. 19:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21:00. 

Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 25 zł (bilet normalny), studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy), dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego). Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Dzień Cebularza 

Dzień Cebularza to wielkie święto lubelskiego przysmaku – pszennej bułki z cebulą i makiem. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w spacerach z przewodnikami, warsztatach, degustacjach, a przechadzając się ulicami miasta, odnaleźć instalacje artystyczne związane z tym aromatycznym lubelskim wypiekiem. Wydarzenie zaplanowane jest na piątek i sobotę. Informacje o wydarzeniu oraz zapisy znajdują się na stronie: www.lublin.eu/cebularz. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Wystawa “Atena” | Scena w Budowie 2024

Wystawa „Atena” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Katowic oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prezentowane eksponaty przybiorą formę kostiumów, instalacji multimedialnych, elementów scenografii lub innych form instalacji przestrzennych.

Wystawa jest dostępna w CSK w Galerii Wystaw Czasowych +1 od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 18:00. Wstęp bezpłatny.

Joga na trawie – bezpłatne zajęcia jogi dla każdego

W czerwcu w każdą niedzielę o godz. 19:00 na terenie wąwozu za lokalem Przestrzeni Dobra będzie można wziąć udział w praktykach Jogi na trawie. Nie trzeba być zaawansowanym w praktyce jogi, wystarczy uśmiech i własna mata. Sesje jogi trwają 1h.

Piknik rodzinny z nauką za Pan brat!

W niedzielę o godz. 11:00 na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej rozpocznie się III edycja pikniku rodzinnego z Nauką za Pan brat! Piknik ten jest doskonałą okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół, łącząc naukę z zabawą i rekreacją.

W programie organizatorzy przewidzieli liczne atrakcje, które pozwolą dzieciom i dorosłym odkrywać fascynujący świat nauki przez zabawę. Na uczestników czekają warsztaty naukowe, dmuchańce dla najmłodszych, wystawy sprzętu wojskowego i pojazdów oraz emocjonujący turniej siatkówki dla licealistów, gdzie mieszane drużyny będą mogły rywalizować o fantastyczne nagrody, a dla uczniów szkoły podstawowej odbędzie się nasz tradycyjny konkurs rysunkowy.

Kiedyś to było! Powrót do lat 80.

Już 23 czerwca od 15:00 do 20:00 na placu Litewskim wszyscy chętni będą mieli okazję przenieść się o kilkadziesiąt lat w przeszłość. To doskonała okazja, aby powspominać stare czasy, odkryć je na nowo oraz doświadczyć mnóstwa przewidzianych atrakcji. Festiwal ten to hołd dla tamtych lat i jednocześnie świetna okazja, by poczuć atmosferę, która towarzyszyła naszym rodzicom i dziadkom. W ramach wydarzenia organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które pozwolą uczestnikom w pełni poczuć klimat lat 80. Wstęp wolny. 

Rodzinny Piknik Rowerowy

Już w sobotę wszyscy chętni mieszkańcy Lublina będą mogli wziąć udział we wspólnym sportowo-rowerowym rozpoczęciu wakacji. Osoby chętne będą mogły o godz. 15:00 wyruszyć z jednego z podanych przez Organizatorów miejsc. Początek trasy zaplanowano z:

  • parkingu przy Decathlon Czechów,
  • parkingu przy Decathlon Węglin,
  • Most Kultury ( most na rzece Bystrzyca przy ul. Zamojskiej).

Rajd poprowadzi Rowerowy Lublin, ścieżkami rowerowymi uczestnicy pojadą do Bikepark Lublin. Od 15:30 na terenie Bike Parku na Uczestników będą czekać słodkie przekąski oraz napoje, konkursy z nagrodami, pokazy oraz warsztaty i wiele innych. Udział we wszystkich elementach wydarzenia jest bezpłatny. 

Marek Dyjak i goście | jubileusz 30 lat na scenie

Od 30 lat na polskiej scenie muzycznej obecny jest ten wyjątkowy głos – zabarwiony niepowtarzalną chrypką, ale niosący również ciepło i zadumę. Marek Dyjak, podczas koncertu jubileuszowego w Centrum Kultury w Lublinie, zaprezentuje najważniejsze utwory swojej drogi artystycznej, w tym materiał z najnowszego albumu. Do udziału w tym specjalnym wydarzeniu zaproszeni zostali także Robert Kasprzycki i Jan Kondrak – znani artyści, ale także przyjaciela jubilata. Bilety na piątkowy koncert w cenie 90 zł bilet normalny, 80 zł bilet ulgowy, do kupienia w kasie CK oraz on-line.

Koncert Galowy | Teatr Tańca Grawitan

Centrum Spotkania Kultur oraz Teatr Tańca Grawitan zapraszają na Koncert pełen tańca i magii! Będzie to wyjątkowe wydarzenie, które połączy klasykę z nowoczesnością, tradycję z innowacją. Koncert Galowy Teatru Tańca GRAWiTAN będzie nie tylko pokazem umiejętności, ale również ekspresją tej sztuki, gdzie każdy ruch ma swoje znaczenie, a każda choreografia opowie nam inną historię. Wydarzenie odbędzie się w CSK w sobotę o godz. 14:00 i o godz. 17:00

Ceny biletów: 50 zł – bilet normalny. Dostępne są również bilety ulgowe:

*zniżki są dostępne według obowiązującego regulaminu sprzedaży biletów CSK

*zniżki się nie sumują

W Krainie Ghibli: Ponyo | Kino CK

Przepiękna opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca i złotej rybki, która odmieniła jego życie na zawsze. Fantastyczna animowana przygoda od nagradzanego twórcy „Spirited Away: W kranie bogów” i „Mojego sąsiada Totoro” to propozycja dla najmłodszej publiczności.

Przepiękny wizualnie i pełen uroku film „Ponyo” jest opowieścią o miłości, przyjaźni i magii oraz doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem Studia Ghibli.

Projekcje:

22.06 / sobota / godz. 11.00

Ceny biletów: 15/18 zł / bilet rodzinny: 25 zł (dziecko + opiekun).

Tylko my dwoje | Kino CK

Przejmująca opowieść o toksycznej relacji i próbie odzyskania wolności z gwiazdą europejskiego kina Virginie Efirą w roli głównej. Scenariusz filmu, opartego na bestsellerowej powieści Érica Reinhardta „Miłość i lasy”, Valerie Donzelli napisała do spółki z laureatką weneckiego Złotego Lwa za „Zdarzyło się” (2021) Audrey Diwan.

Projekcje: 21.06 / piątek / godz. 19.00 – premiera, 22.05 / sobota / godz. 19.00; 23.05 / niedziela / godz. 19.00.

Ceny biletów: 15/18 zł.

Kino Perła

W ten weekend w Kinie Perła na widzów będą trzy kolejne tytuły. Na piątek zaplanowano projekcję filmu “Wonka”, w sobotę na ekranie będzie można obejrzeć polski film “ Święto ognia”, a w niedzielę widzowie będą mieli okazję zapoznać się z klasykiem jakim jest “Przeminęło z wiatrem”. Wstęp na wszystkie seanse jest darmowy. Pokazy rozpoczną się ok 21:00 po zachodzie słońca.

Fontanny multimedialne na placu Litewskim

W piątek i w sobotę o godz. 21:30 na placu Litewskim zobaczymy pokazy na fontannie multimedialnej. 

Harmonogram:

21.06.2024 pt. –  Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie

22.06.2024 sb. –  Symfonia Nauki, Historia Placu Litewskiego na wesoło

Lubelski Festiwal produktów tradycyjnych przed CSK

W piątek i sobotę przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Festiwal produktów tradycyjnych. Podczas dwudniowych targów zaprezentowane zostaną m.in. piwa kraftowe, regionalny cydr oraz produkty żywnościowe o tradycyjnym charakterze. Festiwal będzie odbywał się w godzinach 12:00–20:00 na Placu Teatralnym w Lublinie. Podczas wydarzenia będzie możliwość degustacji potraw oraz produktów tradycyjnych, a także zakupu wystawionych produktów. Przewidziane zostały również występy zespołów muzycznych z repertuarem ludowym i folklorystycznym.

Fot. Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments