Weekend w Lublinie zapowiada się ciekawie, a to za sprawą propozycji warsztatów i wystaw online, jakie przygotowały lubelskie instytucje kultury oraz biblioteki. Sprawdźcie, jakie atrakcje na nas czekają.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Warto wybrać się na spacer do lubelskiego skansenu, gdzie jest możliwość zwiedzania indywidualnego. Wszyscy muszą poruszać się w maseczkach, zachowując odstępy co najmniej dwóch metrów pomiędzy sobą. Wejście do Muzeum przez budynek recepcji od al. Warszawskiej, natomiast wyjście bramą za muzealnym miasteczkiem na ul. Agronomiczną. Muzeum czynne w godzinach 9-17. Cena biletu wstępu: 12 zł – normalny; 6 zł – ulgowy (dla dzieci do lat 7 wstęp wolny); 30 zł – rodzinny (*za okazaniem: „Karty Dużej Rodziny”, „Regionalnej Karty Dużej Rodziny”, karty „Rodzina 3+”).

Spacer po Ogrodzie Botanicznym

Codziennie w godz. 11-17 można odwiedzić Ogród Botaniczny UMCS. Szklarnie, Dworek Kościuszków oraz kawiarenka “Wrzosowa Chatka” nie są dostępne do odwołania.

Wirtualna Noc Muzeów

16 maja czeka nas inna niż zwykle Noc Muzeów. Tym razem Muzeum Lubelskie, nie mogąc zaprosić jak co roku gości do odwiedzania muzealnych wnętrz, przygotowało muzealne święto w wersji wirtualnej. Na oficjalnych profilach Muzeum Lubelskiego w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Youtube) zaprezentuje wydobyte z magazynów zabytki, pokaże muzealne przestrzenie i odkryje nieznane historie, także w wersji filmowej.

Centrum Spotkania Kultur

W Centrum Spotkania Kultur możecie zobaczyć między innymi wystawę “Pomiędzy ilustracją a abstrakcją” – Amadeusz Popek (Galeria CSK „Ciche Kąty”). Wystawa będzie dostępna od piątku (15 maja). Prezentuje ona prace graficzne i rysunkowe stworzone przez artystę na przestrzeni kilku ostatnich lat. Na rok 2020 przypada również okrągły jubileusz pracy twórczej dr Amadeusza Popka.

Zasady zwiedzania: Wystawę możecie zobaczyć wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr telefonu: (81) 441 56 10 lub mailowo: malgorzata.ploskon@spotkaniakultur.com. Czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10, 12 i 14, a w weekend o 14 i o 16. Jednocześnie zwiedzać ją może nie więcej niż 6 osób. Wstęp jest bezpłatny.

Zwiedzić możecie również dwie inne wystawy w galeriach CSK: „Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński” oraz „Forma • Kolor • Kostium. Zofia de Ines”. Są one dostępne bezpłatnie, jednak również po uzgodnieniu mailowym lub telefonicznym.

Centrum Kultury w Lublinie online

Centrum Kultury w Lublinie przygotowało kolejne Bawimisie, czyli warsztatach ze sztuki sensorycznej. Sensoplastyka to holistyczna metoda wspierająca rozwój dziecka. Na zajęciach online dzieci będą dotykać, ugniatać i lepiej poznawać otaczający świat. Podczas każdego spotkania powstanie nowa sztuczka sensoryczna. Zajęcia rozpoczną się w piątek (15 maja) o godzinie 16 i potrwają do 17. Udział również jest bezpłatny.

To jednak nie jedyna propozycja dla najmłodszych. W ramach domowej edycji zajęć „Pichcemisie” dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą doskonalić umiejętność gotowania. Dostaną gotowe przepisy i krok po kroku przygotują prostą potrawę. Będą nalewać, przelewać, mieszać, ugniatać i doprawiać. W warsztatach możecie wziąć udział w piątek (15 maja) o godzinie 12.

Weekend nie odbędzie się także bez Przyrodasiów. Podczas tych zajęć dzieci poznają otaczającą nas przyrodę. Dostaną odpowiedzi na pytania jak sprawić, żeby odczuwanie natury było żywe, świadome i przede wszystkim po co to robić? Zajęcia są dostosowane do każdego wieku i rozpoczną się w sobotę (16 maja) o godzinie 12.

Pogrom w przyszły wtorek

Centrum Kultury przygotowało również propozycję dla tych starszych odbiorców kultury. W piątek (15 maja) o godzinie 20 będziecie mogli zobaczyć online spektakl grany dwa lata temu na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. „Pogrom w przyszły wtorek” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia jest oparty na książce lubelskiego pisarza Marcina Wrońskiego.

Muzeum Lubelskie online

W sobotę (16 maja) Muzeum Lubelskie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Lubelskiej Akademii Niepodległej. Jest to cykl sobotnich wykładów edukacyjnych, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość, ale również poczynań artystów na polu literatury, kultury i sztuki, którzy przemycając w swoich dziełach rodzime tradycji i wartości, podtrzymywali świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. Tematy wykładów będą odnosić się do ważnych rocznic narodowych przypadających w roku 2020. Wykłady rozpoczną się o godzinie 10.

Teatr Andersena w Lublinie

W niedzielę (17 maja) Teatr Andersena zaprasza na Teatralne Podróże. O godzinie 12 na profilu Facebook pojawią się aktorzy teatru razem z wyjątkowym gościem – maskotką teatru – żółtym kogutem z czarnym dziobem. To lalka zaprojektowana i wykonana przez Cezarego Sielickiego w pracowni plastycznej teatru i animowana przez Bogusława Zbigniewa Byrskiego.

Biblioteka online

Atrakcje przygotowała również Miejska Biblioteka Publiczna:

Filia nr 2: piątek (15 maja) godz. 14.00 – Wieloodcinkowa opowieść i fotorelacja z podróży po Indiach.

Filia nr 18: piątek (15 maja), godz. 12.00 – cykliczne publikacje recenzji, pisanych przez pracowników, a o godz. 14.00 – „Najpiękniejsze biblioteki świata” – cykl edukacyjny, prezentujący najbardziej wyjątkowe biblioteki z różnych krajów. Również w piątek (15 maja) o godzinie 10 biblioteka zaprezentuje „Henio czyta, Henio poleca” – cykl skierowany do dzieci i rodziców, skupiony na książkach dla najmłodszych.

Filia nr 28: piątek (15 maja), godz. 9.30 – „Zagadki z okładki”. Na Facebooku zamieszczona będzie zagadka z najbardziej znanych bajek dziecięcych.

Filia nr 32 Biblio: piątek (15 maja), godz. 10.00 “Baśnioteka” – baśnie Braci Grimm – publikacja wideo na facebookowym profilu Biblio – Roszpunka

Filia nr 35: piątek (15 maja) – Urodziny M. Bułhakowa i L.F. Bauma w ramach facebookowego cyklu

Filia nr 36: piątek (15 maja), godz. 14.00 – Rok Fizyki Eksperymentuj z biblioteką – prezentacja sylwetek naukowców i eksperymenty oraz Wystawa „Jan Paweł II. Sportowiec i turysta” – dostępna na Facebooku filii.

Filia nr 37: piątek (15 maja), godz. 13.00 – łamigłówki, zgadywanki i i zagadki literackie skierowane do czytelników z różnych grup wiekowych.

Filia nr 38: piątek (15 maja), godz. 11.00 – Domowa arteterapia: magiczne kwiaty oraz godz. 12.00 – Challenge artystyczny: Las w słoiku.

A w regionie…

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Od 14 maja Pałac, Powozownia i Galeria Sztuki Socrealizmu będą czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 11-15. Wnętrze Kaplicy pałacowej będzie można obejrzeć z przedsionka przez kratę drzwiową. Pałac można zwiedzać w grupach do 5 osób pod opieką pracownika, z odtworzeniem nagrania przewodnika. Powozownię i Galerię Sztuki Socrealizmu można zwiedzać indywidualnie – maksymalna liczba osób przebywających na poszczególnych wystawach wynosi 5 osób. Bilety wstępu można nabyć on-line lub w kasie muzeum.

Pierwsza Puławska Giełda Staroci

Na niedzielę (17 maja) zaplanowano pierwszą w Puławach Giełdę Staroci, która gościć będzie na targowisku miejskim obok Tesco i Leroy Merlina. Początek giełdy o godzinie 7.

Wydarzenie potrwa do godziny 15. Każdy chętny będzie mógł nabyć stare monety, krzesła, płyty, meble, a także porcelanę i szklane figurki. Giełda odbędzie się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Każdy z wystawców ma obowiązek posiadać płyn do dezynfekcji oraz rękawiczki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments