W najbliższy weekend na mieszkańców Lublina czekają liczne atrakcje. Sprawdźcie, gdzie warto pójść i co zobaczyć od piątku do soboty.

Otwarcie wystawy w Galerii Labirynt

Od soboty (30 maja) Labirynt zostanie otwarty dla publiczności. Będzie można zobaczyć wystawę Moniki Sosnowskiej, która przyjechała do Lublina w połowie marca. Zaplanowane na 20 marca otwarcie wystawy odwołano z powodu pandemii i praca została odizolowana od publiczności na ponad 2 miesiące.

Na żywo wystawę możecie oglądać od soboty (30 maja), jednak jej premiera odbędzie się w piątek (29 maja) o godz. 18 na YouTube. Galeria zaprasza na streaming performansu, który zaprezentują tancerze związani z Lubelskim Teatrem Tańca.

„Fasada” Moniki Sosnowskiej jest ważącą około półtorej tony repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60 (będącego siedzibą FGF), którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym dokładnie zaplanowanym procesie „przemocy” wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy.

„Fasada” to pierwsza wystawa artystki w Lublinie i jednocześnie pierwsza prezentacja tej pracy w Polsce. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 19.00.

Bilety możecie nabyć tutaj

Kino pod gwiazdami

Na kulturalną mapę Lublina powraca repertuar filmowy. W zastępstwie kameralnej sali kinowej w Centrum Kultury, filmy obejrzymy w samym sercu Ogrodu Saskiego. Pierwszy seans zaprezentowany zostanie w piątek (29 maja). Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Piątek (29 maja), godz. 20:30, lubelska premiera: „Biały, biały dzień”, reż. Hlynur Pálmason

Sobota (30 maja), godz. 20:30, „Oficer i szpieg”, reż. Roman Polański

Wystawa Jarosława Luterackiego w Wirydarzu

Do 22 czerwca w Galerii Wirydarz możecie zobaczyć wyjątkowe pracy Jarosłqwa Luterackiego, malarza i rzeźbiarza, który studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych)

Od 1998 r wraz z żoną Anną Luteracką współtworzy Luteraccy Galeria Atelier w Inowłodzu, gdzie od 2015 mieszka i pracuje. Współpracuje z wieloma galeriami, a dzięki tej współpracy obrazy jego znalazły się w zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą. Prace możecie zobaczyć w niedzielę (od 13 do 16) oraz w sobotę (od 12 do 15). Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Muzeum Historii Miasta Lublina

Możecie już zwiedzać Muzeum Historii Miasta Lublina, które znajduje się w Bramie Krakowskiej. Znajdziecie w nim wyjątkowe muzealne eksponaty związane z historią naszego miasta, jak obrazy, elementy strojów czy dawne monety. Dla tych, którzy wejdą na najwyższą kondygnację muzeum czeka niespodzianka – widok na przepiękną panoramę Lublina.

Bilety do Muzeum możecie nabyć w kasie przed wejściem w cenie 5,50 zł (bilet normalny) oraz 4,50 (bilet ulgowy). Wystawę możecie zwiedzić od 9 do 17 od piątku do niedzieli.

Atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim

Wybierając się nad Zalew Zemborzycki możecie skorzystać między innymi z wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego. Dostępne są już rowery wodne, piłki, rowery górskie, a także kajaki i windsurfing. Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rekreacyjnego znajduje się w pobliżu ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Możecie z niej skorzystać od godziny 10 do 20.

Aktualny cennik znajdziecie tutaj

Muzeum Wsi Lubelskiej

Warto wybrać się na spacer do lubelskiego skansenu, gdzie jest możliwość zwiedzania indywidualnego. Wszystko jednak musi odbywać się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Każdy zwiedzający musi poruszać się w maseczce i zachowywać odstęp co najmniej dwóch metrów od innych.

Wejście do Muzeum jest możliwe przez budynek recepcji od al. Warszawskiej, natomiast wyjście bramą za muzealnym miasteczkiem na ul. Agronomiczną. Muzeum czynne jest w godzinach od 9 do 17.

Bilety wstępu otrzymacie w cenie 12 zł (normalny), 6 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny za okazaniem: „Karty Dużej Rodziny”, „Regionalnej Karty Dużej Rodziny” lub karty „Rodzina 3+”). Dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Spacer po Ogrodzie Botanicznym

Codziennie od godziny 11 do 17 możecie odwiedzić Ogród Botaniczny UMCS. Zwiedzanie musi odbywać się jednak z wytycznymi sanitarnymi, z którymi będziecie musieli zapoznać się przed wejściem na teren Ogrodu. Szklarnie, Dworek Kościuszków oraz kawiarenka “Wrzosowa Chatka” nie są dostępne do odwołania.

Bilety możecie kupić w kasie przy wejściu w cenie 6 zł (bilet normalny), 3 zł (bilet ulgowy) oraz 15 zł (rodzinny do 5 osób. 2 osoby dorosłe + 2-3 dzieci – powyżej 5 lat lub 1 osoba dorosła + 3-4 dzieci – powyżej 5 lat).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments