Miasto zaprasza mieszkańców Lublina do włączenia się w wiosenną akcję ratowania migrujących płazów w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. Wolontariusze pomogą w przenoszeniu tych niewielkich zwierząt w bezpieczne miejsca.

–  Wczesna wiosna, to czas wzmożonej migracji płazów do najbliższych zbiorników wodnych. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, a także kanały czy studzienki, do których wpadają i nie potrafią się wydostać. Aby zminimalizować skalę zjawiska miasto po raz kolejny organizuje wiosenną akcję ratowania tych niewielkich zwierząt. Zachęcamy mieszkańców Lublina do włączenia się w pomoc przy ich przenoszeniu w bezpieczne miejsca. Apelujemy również do kierowców o zmniejszenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu zbiorników wodnych – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

To kolejna edycja organizowanej przez Miasto Lublin akcji pomocy migrującym płazom w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. W pasie drogowym ul. Janowskiej i Lipskiej ustawiono płotki naprowadzające, które uniemożliwiają tym zwierzętom wejście na ruchliwe ulice. Przemieszczając się wzdłuż barierki wpadają one do pojemnika, skąd przenoszone są do zbiorników wodnych: z ul. Janowskiej do stawów przy ul. Koło, zaś z ul. Lipskiej pod wiadukt kolejowy na ul. Tęczowej.

Osoby chcące pomóc i wziąć udział w akcji ratowania płazów podczas ich wiosennej migracji, zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, proszone są o kontakt z Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: komunalna@lublin.eu. Pracownicy Wydziału udzielą zainteresowanym wszelkich niezbędnych informacji.

W Polsce wszystkie gatunki żab i ropuch są pod ochroną. Odgrywają one istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki czy chrząszcze, a nawet ślimaki.

Akcja ratowania migrujących płazów potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody.

Źródło: Miasto Lublin

fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments