Epidemia w województwie lubelskim przybiera na sile. We wtorek (30 marca) odnotowaliśmy 37 procentowy wzrost zakażeń w porównaniu do tygodnia wcześniej. Natomiast w poniedziałek (29 marca) mieliśmy ponad dwukrotną liczbę nowych przypadków niż w poniedziałek (22 marca).

– Generuje to również wzrost liczby osób hospitalizowanych, bo odnotowujemy o kilkudziesięciu pacjentów więcej. Jeżeli ta tendencja wzrostu się utrzyma to w okresie świątecznym będzie ich już znacznie więcej – stwierdza Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Dostrzegamy sytuację kryzysową. Wczoraj poprosiłem powiaty, aby już nie czekać na moje polecenia, tylko zebrać sztab kryzysowy i wszystkie służby, żeby walczyć z epidemią – dodaje.

Do piątku (2 kwietnia) w lubelskich szpitalach będzie rozwiniętych 145 nowych łóżek dla pacjentów covidowych. 120 z nich już funkcjonuje w placówkach medycznych. Od wczoraj (30 marca) również szpital tymczasowy w Targach Lublin przyjmuje pacjentów w ramach 4 modułu. Obecnie (stan na dziś, godz. 8:00) zajęte są tam 83 łóżka na 112 dostępnych. Ze względu na wzrost zakażeń wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu 5 modułu szpitala. Po odmrożeniu kolejnych 28 łóżek, miejsc dostępnych dla pacjentów będzie już 140. Jutro (1 kwietnia) nowe łóżka pojawią się między innymi w szpitalu wojewódzkim w Chełmie.

– Kompletujemy też personel do kolejnego, bo już 6 modułu szpitala tymczasowego na oddziale covidowym wewnętrznym (28 łóżek) i do 2 modułu na oddziale respiratorowym (kolejne 10 łózek) – przyznaje Lech Sprawka. – Zostanie uruchomiony, jeżeli będzie dużo osób wymagających hospitalizacji, a z tym się trzeba liczyć – podkreśla.

Obecnie zbierane są również deklaracje chęci pracy w szpitalach covidowych od studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z 5 i 6 roku studiów zgłosiło się obecnie ponad 70 studentów i 40 pielęgniarek. Z młodszych roczników jest to już ponad 100 studentów. – Zainteresowanie jest bardzo duże – przyznaje wojewoda.

Liczba osób hospitalizowanych w szpitalach na II poziomie i w szpitalu tymczasowym wynosi obecnie 1460 osób. – To oznacza, że powoli zbliżamy się do rekordu jesiennego, gdzie było ponad 1500 hospitalizowanych – podkreśla wojewoda.

Szczepienia

Wojewoda zaznacza również, że w związku z przewidywanymi znacznymi dostawami szczepionek chce, aby co w każdym powiecie był co najmniej jeden masowy punkt szczepień, który dokonywać będzie ich na znaczną skale, czyli co najmniej 800 osób w ciągu tygodnia na 10 tys. mieszkańców. Pierwsze znaczne dostawy szczepionek mają dotrzeć do nas w kwietniu, maju i czerwcu.

Z inicjatywą lokalizacji, jak również ze wskazaniem podmiotu leczniczego, który by realizował te szczepienia, wystąpić ma jednostka samorządu terytorialnego. Województwo lubelskie zostało podzielona na 4 rejony operacyjne, czyli Chełm, Zamość, region lubelski i Biała Podlaska. Po ustaleniu lokalizacji ostateczną listę punktów szczepień wojewoda przekaże do NFZ.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments