Lubelski „baobab”, a właściwie topola czarna, przez wiele lat był nieodłącznym symbolem miasta. Drzewo rosło na pl. Litewskim, jednak ze względu na swój zły stan zostało ścięte. Obecnie na jego miejscu posadzona jest nowa topola czarna, jednak mieszkańcy Lublina wciąż z sentymentem wracają do słynnego baobabu.

Te wspomnienia chce zebrać Galeria Labirynt. W piątek, 31 sierpnia, kończy się akcja zbierania wspomnień mieszkańców i mieszkanek Lublina o baobabie. Zebrane materiały zostaną przekazane artyście pracującemu nad dziełem, które ma upamiętnić lubelską topolę. Instalacja będzie zwieńczeniem akcji „Zbieramy wspomnienia o baobabie”. Spisane historie, zdjęcia oraz wspomnienia związane z lubelską topolą trafią do kapsuły czasu. Kapsuła będzie umieszczona w kolumnie częściowo wykonanej z pozostałych części baobabu. Autorem projektu jest profesor Mirosław Bałka.

Wspomnienia przez całe wakacje były zbierane w Galerii Labirynt, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz DDK Węglin i DDK Czuby Południowe. Organizowane były również akcje terenowe, podczas których prowadzone były rozmowy o tym słynnym lubelskim drzewie. Z końcem sierpnia pamiątki zostaną zamknięte w niezwykłym dziele sztuki, by wspomnienie baobabu przetrwało długie lata.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments