Do 5 listopada w Galerii Ratusz można obejrzeć wyjątkową wystawę „Lublin 1939-1944”. Tematem ekspozycji jest fotograficzny zapis Lublina z okresu II wojny światowej, czasu, który stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach naszego miasta.

Na wystawie możemy zobaczyć zdjęcia miasta oraz zdjęcia prywatne, wykonywane przez cały okres działań wojennych na terenie Lublina. Zostały uwiecznione wydarzenia i obrazy miasta zmagającego się z wojną już od pierwszych dni września 1939 roku. Lublin z czasów II wojny światowej to również przebywający tam żołnierze niemieccy, którzy sami dokumentowali swoją obecność i działania zbrojne. Wszystko to można zobaczyć na zdjęciach, które do tej pory zachowały się w prywatnych albumach.

Wystawa składa się będzie ze fotografii Jerzego Krystosika, Edwarda Hartwiga i Ludwika Hartwiga. Wielu autorów znajdujących się w prezentowanym zbiorze fotografii jest nieznanych. Znaczna ich część pochodzi z kolekcji Marka Gromaszka oraz zbiorów Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wyborem tematów i zdjęć, które mają przedstawić pełny obraz życia w mieście oraz jego zniszczeń zajęli się Marek Gromaszek, Marcin Fedorowicz oraz Joanna Zętar. Wśród fotografii znajdą się także opisy poszczególnych zdjęć oraz teksty wprowadzające.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
3 lat temu

Takie fotografie trzeba zobaczyć!