Do wybuchu II wojny światowej dawny zdrój przy ul. Ruskiej zaopatrywał mieszkańców Lublina w wodę. Stał niemal w centrum dzielnicy żydowskiej. Teraz po renowacji został symbolicznie odsłonięty.

Zabytkowy obiekt stojący na terenie dworca odzyskał dawny blask. Wyczyszczono cegły, uzupełniono ubytki i wstawiono przeszklenia, by można było zobaczyć wnętrze studni. Renowacja stała się możliwa dzięki darczyńcom, rodzinie Juliana i Rafaela Mahari oraz wspólnym działaniom Klubu Rotary Centrum, spółki Lubelskie Dworce, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta Lublin, Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” oraz osób prywatnych. Autorem projektu rewitalizacji zdroju jest Maciej Herman z hermanandpartners Associated Architects.

Studnia przy ulicy Ruskiej
Studnia przy ulicy Ruskiej

„Pamięci wszystkich, którzy kiedyś czerpali wodę z tej studni. Pamięci lubelskich Żydów wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu. Pamięci części Mojej Rodziny, która została zgładzona. Łzy wysychają, pamięć jest wieczna. Naszym dziedzictwem musi być czynienie dobra” – takie słowa zostały umieszczone na tablicy, przymocowanej do odnowionej studni.

Studnia przy ulicy Ruskiej
Studnia przy ulicy Ruskiej

Studnia znajdująca się dziś na terenie dworca, do wybuchu II wojny światowej zaopatrywała mieszkańców Lublina w wodę. Zdrój znajdował się w centrum dzielnicy żydowskiej. Dziś jest jednym z niewielu pozostałości po lubelskim Podzamczu. W 1972 roku studnia została wpisana do rejestru zabytków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments