Razem z trenerami z klubu GetGym stworzyliśmy dla Was cykl treningów, które pomogą wam w pracy nad wymarzoną sylwetką. Dziś dowiecie się, dlaczego rozciąganie powinno być nieodłącznym elementem każdej aktywności fizycznej, jakiej się podejmujemy. Zobaczycie też na filmie przykładowy zestaw ćwiczeń rozciągających, który zaprezentuje Mateusz Nowicki, trener z klubu GetGym.

Rozciąganie inaczej nazywane stretchingiem zapobiega kontuzjom i pozwala naszym mięśniom rozwijać się prawidłowo. Często wykorzystywane przez nas treningi siłowe powodują skracanie się mięśni, co prowadzi do generowania przez nie mniejszej mocy. Przykurcze mogą tez prowadzić do wad postawy i bólu stawów.

Regularnie wykonywany stretching zwiększa przede wszystkim nasz zakresy ruchów. Redukuje też napięcie ćwiczonych mięśni, dzięki czemu rzadziej jesteśmy narażeni na nieprzyjemne skurcze. Rozciąganie będzie też zapobiegać możliwym urazom, na które jesteśmy narażeni podczas treningu właściwego.

Istnieją dwa rodzaje rozciągania: dynamiczne i statyczne. To pierwsze polega naprzemiennym rozciąganiu mięśnia i powrocie do jego naturalnej pozycji, co daje nam podczas ćwiczenia pełny zakres ruchu. Rozciąganie bez zatrzymania w pozycji rozciągania mięśnia sprawiają, że mięsień stale się wzmacnia oraz poprawia swoją wytrzymałość. Podczas rozciągania dynamicznego mamy do czynienia z lepszym ukrwieniem mięśni i większą ilością tleny jaka do nich dopływa.

W rozciąganiu statycznym najważniejszym elementem jest przytrzymanie pozycji rozciągania. Zazwyczaj powinniśmy utrzymać taką pozycję 15-30 sekund, nie zapominając o oddechu. Dzięki temu nasze mięśnie stają się bardziej elastyczne, a dodatkowo zmniejszamy ryzyko nieprzyjemnych skurczy. Taki rodzaj stretchingu jest niezastąpiony, jeśli chodzi o rozluźnienie mięśni po treningu.

Rozciąganie mięśni pozwala nam łagodzić napięcie nerwowe oraz psychiczne, co przekłada się na relaks naszego organizmu. Rozciągnięte mięśnie charakteryzują się maksymalną siłą, a zaniedbywanie stretchingu po treningu naraża nas na przykurcze, wady postawy i kontuzje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments