W Muzeum Wsi Lubelskiej została otworzona nowa ekspozycja. Zagrodę z Brzezin mieszkańcy Lublina będą mogli zwiedzać od czwartku (17 czerwca). Chałupa, którą będzie można zobaczyć, została przeniesiona do skansenu w 1977 roku.

W Zagrodzie z Brzezin mieszkała około 1881 roku dwupokoleniowa rodzina Jakuba i Agnieszki Gruzów. Zagroda została zbudowana w 1789 roku. Na teren skansenu trafiła z obecnego powiatu ryckiego i ulokowano ją w sektorze Powiśle.

– Druga połowa XIX w. to jest czas przemian w Europie i tej wówczas jeszcze zniewolonej Polsce. Nasi muzealnicy podjęli decyzję, by osadzić opowieść o tej rodzinie właśnie w tym miejscu, w Muzeum Wsi Lubelskiej – tłumaczy Bogna Bender-Motyka, dyrektor skansenu. – Prace przygotowawcze do naszej ekspozycji trwały blisko 3 lata – dodaje.

Na wystawie w Zagrodzie umieszczono wiele odwzorowań i rekonstrukcji, ale również wprowadzono archaiczne przedmioty z innych subregionów Lubelszczyzny. Będzie można zobaczyć proste wyposażenie izby i narzędzia gospodarskie.

Fot. Dominika Polonis

2Galeria zdjęć 2/5

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments