W poniedziałek (16 listopada) Lublin przedstawi finałową prezentację w konkursie o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. To już ostatni etap tego konkursu, którego zwycięzcę poznamy 25 listopada. Na podium europejskich miast, obok Lublina znalazły się rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną wydarzenie ma formę online.
– Obecność w finale prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie silnej pozycji kulturalnej i turystycznej Lublina. Jesteśmy europejskim miastem, które swoimi pomysłami i programem śmiało konkuruje z innymi metropoliami. Do finałowej trójki miast weszliśmy z wysokimi ocenami od reprezentantów wielu ważnych, europejskich instytucji i organizacji. Mamy szansę zostać Europejską Stolicą Młodzieży i wierzę, że tytuł ten trafi do Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Celem finałowej, multimedialnej prezentacji jest przedstawienie Lublina i potencjału organizacyjnego miasta przed panelem ekspertów, ale także otwartości na tworzenie nowej polityki młodzieżowej w mieście. Dwudziestominutową prezentację przygotowano w oparciu o złożoną wcześniej aplikację konkursową.
– Aplikacja finałowa to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób, który bardzo mocno zaangażował się w ten ważny projekt. W działaniach uczestniczyli także przedstawiciele i przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Dziękuję wszystkim za ten twórczy czas – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.
Aplikacja, którą miasto złożyło w konkursie koncentruje się na trzech obszarach: Miasto dla młodzieży, Młodzież dla miasta oraz Młodzież i miasto. Pierwsza kategoria zawiera szeroki zakres działań zaprojektowanych z myślą o młodych mieszkańcach. Drugi obszar opisuje wkład młodzieży w program – projekty i inicjatywy opracowane i wdrożone przez młodych lub organizacje młodzieżowe, z którymi współpracują. Obejmuje on również wyniki zaangażowania wolontariuszy w przygotowanie i wdrożenie działań Europejskiej Stolicy Młodzieży. Z kolei ostatnia grupa tematyczna obejmuje współpracę i partnerstwo pomiędzy Lublinem i jednostkami miejskimi, a młodzieżą, organizacjami młodzieżowymi i innymi zainteresowanymi stronami w zakresie opracowywania i wdrażania wspólnych przedsięwzięć.
Budżet na działania programowe w latach 2021-2023 zaplanowany jest na kwotę około 27 mln zł, a w samym 2023 roku na działania dla młodzieży miasto chce przeznaczyć ponad 13 mln zł. W programie znalazły się 73 duże wydarzenia i festiwale.
Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Ma on na celu wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz wzmocnienie ich tożsamości europejskiej, ale też budowanie zaangażowania mieszkańców miasta w oparciu o energię i działania młodych ludzi.
Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Europejską Stolicą Młodzieży w 2020 roku jest francuskie Amiens.
Źródło: Biuro prasowe UM Lublin
Fot. Dominika Polonis/Archiwum