Jeśli chcesz być Świadkiem Jehowy i do nas pasować, musisz zerwać wszelkie kontakty. Ze znajomymi. Z rodziną, jeśli ma inne wyznanie. Musisz być tylko z nami – słyszę od jednej z wyznawczyń tej religii, która myśli że stanę się jedną z nich.

Chcesz porozmawiać o Bogu? – takie pytanie można usłyszeć w centrum Lublina, gdzie często możemy spotkać Świadków Jehowy. Są bardzo mili, uśmiechnięci, wzbudzają zaufanie. Nie są natarczywi w swoich działaniach. Widać, że wiele osób podchodzi i chętnie z nimi rozmawia.

– Nasza religia opiera się głównie na Biblii. Nasze poglądy są oparte na Piśmie Świętym. Jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany, pomagamy bezpłatnie poznać Biblię, poprzez studiowanie jej – tłumaczy mi jeden z nich.

Pierwsze wrażenie

Aby lepiej poznać Świadków Jehowy wybrałam się do jednego z lubelskich zborów. Przy wejściu przywitał mnie mężczyzna i od razu wyciągnął rękę na przywitanie. Pierwsze wrażenie pozytywne: sympatyczny, kulturalny człowiek po czterdziestce.

Rzuca mi się w oczy wygląd uczestników spotkania. Wszyscy są odświętnie ubrani – panowie w garniturach, panie w spódnicach i szpilkach. Co ciekawe na ponad 100 osób, większość stanowią ludzie dojrzali. Młodych jest niewiele.

Wchodzę na salę królestwa. Przypomina ona trochę salę wykładową. Jest bardzo jasno. Światło razi po oczach. Wszyscy się do mnie uśmiechają, są spokojni, działają jak w zwolnionym tempie.

Jak w rodzinie

Czuję się dziwnie, bo co chwilę ktoś do mnie podchodzi i podaje rękę na przywitanie. Przedstawia się. Ale też pyta. Skąd jestem i co tu robię. Widać, że wszyscy się znają. Sprawiają wrażenie wielkiej rodziny.

– O jaka miła dziewczyna. Jesteś tu pierwszy raz? Z kimś przyszłaś? Jak do nas trafiłaś? – zasypuje mnie pytaniami starsza kobieta i równocześnie świdruje wzrokiem.

– Dostałam ulotkę – ucinam i też się uśmiecham. Na szczęście zaczyna się zebranie. Oddycham z ulgą.

Wierny lud

Zebranie zaczyna się o godz. 19. Wszyscy są punktualni. Ani jedna osoba się nie spóźnia. Zajmuję miejsce z boku sali. Wybieram krzesło blisko wyjścia, żeby nikomu nie rzucać się w oczy. Po chwili obok mnie siada młoda dziewczyna, uśmiecha się i podaje program zebrania. Zapada cisza i wszyscy wstajemy. Spotkanie rozpoczyna się od uroczystej pieśni. – Wierny lud Jehowy… – zaczynają śpiewać wyznawcy. Niektórzy przymykają oczy podczas śpiewu.

Później z mównicy zaczyna przemawiać starszy zboru. To ktoś w rodzaju duchownego. Po pierwszym przemówieniu nadchodzi moment, w którym siostry i bracia, bo to właśnie tym zwrotem odnoszą się do siebie wszyscy biorący udział w zebraniu, przechodzą do analizy i interpretacji fragmentów z Biblii.

Zakwaszone ciało

Wszyscy korzystają z tabletów lub telefonów komórkowych. Kilka osób przyniosło laptopy. Na urządzeniach widzą fragment Biblii. Siedząca obok mnie dziewczyna pokazuje mi swój telefon. „Trochę zakwasu zakwasza całe ciasto” – czytam.

W nawiasie przy tym tytule jest zaznaczone dziesięć minut. To oznacza, że tyle czasu zostanie poświęcone na omówienie tego zagadnienia. Poniżej są wymienione odpowiednie fragmenty. Na początek zaczynają analizować jeden z listów do Koryntian, który mówi o tolerowaniu wśród swoich wyznawców grzesznika. Do odpowiedzi zgłasza się kilka osób. Starszy zboru, który nie opuszcza mównicy, wyznacza do odpowiedzi pierwszego brata. Podchodzi do niego mężczyzna z mikrofonem.

– Musimy się zastanowić jak należy postąpić, gdy w zborze popełni ktoś poważny grzech, trwa w nim i nie reaguje na próby pomocy duchowej – dzieli się swoimi przemyśleniami.

Niemoralność

Nagle zabiera głos starszy zboru. – Dochodzą mnie słuchy o niemoralności wśród was w tym zborze. I to takiej niemoralności, jaką się rzadko spotyka – grzmi z miejsca przypominającego ołtarz. – Czy nie powinniście pogrążyć się w smutku i usunąć tego, który to robi? Świętujmy więc nie ze starym zakwasem, nie z zakwasem zła i niegodziwości, lecz kwaśnym chlebem szczerości i prawdy – kończy coś w rodzaju kazania.

Mężczyzna podchodzi z mikrofonem do kolejnej siostry, która chce zabrać głos. – Jeśli chcę cieszyć się szybką, bliską więzią z ukochanych ojcem Jehową, to muszę unikać osób w zborze, u których zrodziły się złe zachowania – mówi zdecydowanie kobieta.

Dyskusję podsumowuje starszy zboru. – Każdy z nas powinien dbać o czystość zboru. Kiedy wiemy o istnieniu grzechu w zborze, to powinniśmy o tym powiadomić – podkreśla.

Tylko z nami

Przez Świadków Jehowy Biblia jest traktowana jak instrukcja obsługi człowieka. Muszą oni żyć według jej zasad i bardzo surowo ich przestrzegać. Jeśli ktoś jest nieposłuszny, czekają go konsekwencje.

– Członkowie zboru powinni zerwać kontakty z osobą, która nie okazuje skruchy. Zostaje ona wykluczona ze społeczności. To właśnie taka osoba wyrzeka się wiary, szerzyć może też fałszywe nauki, no i jednocześnie może odciągnąć od zboru – przestrzega starszy zboru.

Dziewczyna siedząca obok chyba dostrzega moje zdziwienie, bo zaczyna mi tłumaczyć słowa, które padły.

– Nie możemy przyjaźnić się z taką osobą, bo wtedy nie będziemy narażeni na jej wpływy. Jehowa ceni sobie lojalność – podkreśla. I dodaje: Jeśli twoja rodzina nie akceptuje tego, że chcesz być Świadkiem, musisz się od niej odciąć. Możesz z nią jednak utrzymywać kontakt telefoniczny lub modlić się za nią. Musisz też zerwać kontakt ze znajomymi, zmienić pracę. Nie możesz palić papierosów i pić alkoholu. Jesteś z nami. I tylko z nami – dodaje z powagą.

Zaczynają się modlić. Korzystam z okazji i udaję się do łazienki, która jest na innym piętrze. Kiedy wychodzę, przed drzwiami napotykam mężczyznę, który jako pierwszy mnie przywitał. Czuję, że nie znalazł się tu przypadkowo.

Były wyznawca

Świadkowie Jehowi wydają swoje pismo religijne. „Strażnica” jest jednak inna dla wyznawców religii, a inna dla tych, których chce się dopiero pozyskać. Wersja dla Świadków Jehowy jest zdecydowanie grubsza.

Rozmawiam z byłym wyznawcą. – Świadkowie korzystają także z książki pt. „Czego uczy Biblia”, która tak naprawdę powinna się nazywać: Czego nie uczy Biblia – relacjonuje młody mężczyzna. – Często proponują właśnie tak zwane studiowanie Biblii. Ale to jest bardziej studiowanie ich książki przy pomocy Biblii. A nie na odwrót – stwierdza. – Ta książka jest bardzo jednostronna.

Zdradza nam również, że Świadkowie Jehowy mają również tak zwaną szkołę teokratyczną. Każdy wyznawca do niej należy.

– Oni muszą mówić w taki sposób, żeby tak to wyglądało, że oni wiedzą o czym mówią. A jeśli nie wiedzą, to żeby odwrócić od tego uwagę. Najczęściej jeśli nie znają odpowiedzi, to mówią, że odpowiedzą na następnym spotkaniu albo zaczynają kombinować na własną rękę. I tu się zaczynają zazwyczaj najciekawsze dyskusje – uśmiecha się były Świadek Jehowy.

Jak trędowaty

Kamil był Świadkiem Jehowy do 13 roku życia z uwagi na swojego tatę. Opuścił zbór, kiedy po rozwodzie rodziców, zamieszkał z matką. Mimo młodego wieku wątpliwości miał już wcześniej.

– Od środka to wygląda ładnie. Byłem w tym, wychowany w tej religii, ale wiele rzeczy mnie zastanawiało. Będąc z nimi jesteś obarczana odpowiedzialnością, że to jedyna prawdziwa religia. Opuszczając zbór, stajesz się odstępcą i trędowatym. Dzieci nie mogą utrzymywać kontaktu z rodzicami. To jest najbardziej krzywdzące – mówi ze smutkiem Kamil.

Podkreśla, że Świadkowie Jehowi zawsze robią dobre pierwsze wrażenie. – Emanują taką miłością. Można powiedzieć, że to prowizorka, chociaż oni dla siebie są bardzo dobrzy. Oni między sobą potrafią żyć jak bracia. Często żyją lepiej z ludźmi ze zboru niż z własnym rodzeństwem. Zwłaszcza tym, które funkcjonuje w wierze katolickiej – podkreśla.

GŁOS EKSPERTA

O komentarz dotyczący różnic, jakie istnieją pomiędzy religią katolicką, a religią Świadków Jehowy poprosiliśmy eksperta.

– Mimo faktu, że badacze Pisma Świętego (czyli Świadkowie Jehowy) odwołują się zarówno do postaci Jezusa, jak i do Biblii, dzielą ich od katolików poważne różnice. Przede wszystkim nie uznają najważniejszych dogmatów i prawd wiary chrześcijańskiej (w tym i katolickich): dogmatu Trójcy Świętej i bóstwa Chrystusa. Według Świadków Jehowy istnieje tylko jeden Bóg stwórca – Jehowa, a Jezus nie został zrodzony, ale stworzony przez Jehowę, nie jest Bogiem, ale archaniołem, który wcielił się w człowieka – wyjaśnia dr Grzegorz Polak z Zakładu Religioznawstwa i Filozofii Dawnej UMCS.

Świadkowie Jehowy nie uznają również nieśmiertelności duszy, wierzą natomiast w zmartwychwstanie do życia wiecznego, które stanie się udziałem świadków Jehowy. – O ile katolicy opierają się zarówno na Piśmie Świętym, jak i tradycji, to Świadkowie Jehowy nie uznają tej ostatniej i traktują Pismo Święte jako jedyną formę objawienia i autorytet  –wyjaśnia ekspert.

Różni ich od katolików również brak liturgii, świątyń i kapłanów. Nie uznają sakramentów małżeństwa, pokuty (czyli spowiedzi), bierzmowania, namaszczenia chorych ani kapłaństwa. Posiadają własny obrzęd chrztu, który udzielany jest tylko dorosłym, poprzez zanurzenie w wodzie.

Subscribe
Powiadom o
guest
43 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Nikola
Nikola
4 lat temu

Dla mnie to sekta która wciąga ludzi po ciężkich przeżyciach i słabych, tchorzliwych bojacych się śmierci.

Andrzej
Andrzej
4 lat temu
Reply to  Nikola

W takim razie zrób coś, co kolwiek, aby pomóc tym którzy są słabi w Twojej ocenie.

Nikola
Nikola
4 lat temu
Reply to  Andrzej

Starałam się! Ta organizacja robi taka pustkę w glowie ze ludzie nie mysla bo to mie jest wskazane. Niewskazane sa watpliwosci tylko slepa wiara ale nie wiara w Boga tylko w tych ludzi (sekta) i organizacje i jej struktury. Ciągle nauki i spotkania czytanie Strażnicy napisanej przez niewiadomo kogo że struktur głównych w Brooklynie. Poznałam niestety ta organizacje na własnej skórze. Doprowadziło do rozbicia mojego małżeństwa bo mój mąż ‘poznał prawdę i przeszedł A ja nie, więc nie mogli tolerować tego aby to ktoś go od organizacji odciagal. Nie od Boga bo Pismo czytaliśmy razem choć moje doznania były zupełnie… Czytaj więcej »

Logan
Logan
3 lat temu
Reply to  Nikola

katolicyzm robi taką samą pustkę w bańce. Masz wierzyć w księży, a nie boga, bo bogiem są właśnie księża.
Wiesz jakie jest drugie przykazanie? Ale to prawdziwe, a nie z obróbki katolickiej? Wiesz dlaczego kościół to zataił? Nie wiesz? “Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o…”

ghh
ghh
2 lat temu
Reply to  Logan

Nie opowiadaj głupot. Nikt nikogo nie zmusza a u nich cały czas przymus i jeszcze karzą chodzić w garniturach i sukienkach i spódnicach i powołują komitety sądownicze o których nie ma mowy w Biblii.

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu
Reply to  ghh

No właśnie. Już sama nazwa “komitet sądowniczy” brzmi tak, że nikomu się nie chce podskakiwać i się wychylać.
Wiadomo, że każdy się boi sądu.
Te komitety są dalekie od braterskiego upominania.
Są zresztą filmy z tych komitetów dostępne nagrane ukrytą kamerą.

Maciek
Maciek
1 rok temu
Reply to  Logan

Sposób argumentacji “bo inni są gorsi” jest co najmniej głupi. Każdy powinien patrzyć czy na jego podwórku jest ok, a nie tolerować gówno na własnym, bo u sąsiada jest bardziej nasr@*e

Marysia
Marysia
10 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Psycholog może pomóc. Do zboru przychodzą ludzie na zakrętach życiowych, po traumach, w żałobie bo szukają wsparcia nie mają siły sami brać odpowiedzialność za swoje życie. Tacy są urabiani żeby nie myśleć słuchać i wdrażać w życie wskazówki organizacji a wszystko się samo ułoży ( że niby Jehową ułoży). To nie jest prawda. Zdrowy psychicznie człowiek sam decyduje o sobie , ma sumienie serce i rozum. A świadkowie Jehowy robią często coś co im każą nawet wbrew sobie, bo są wytresowani do posłuszeństwa i nie zadawania pytań. W większości to dobrzy wrażliwi ludzie którzy zostali zmanipulowani i tyrają za darmo… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu
Reply to  Nikola

Witam dobrze muwisz teraz mi wciągła osobe kturą kocham

Arek
Arek
2 lat temu
Reply to  Nikola

A pani boi się śmierci?

Sabina
Sabina
4 lat temu

I tu powinniśmy zacząć od STATUTU ŚWIADKÓW JEHOWY W POLSCE to taki swoisty dokument który zawiera wszystkie informacje na temat śj. Na YouTube jest poświęcony specjalny vlog Prawda o Prawdzie i tam omawiane są wszystkie rzeczy dotyczące świadków Jehowy o których żaden laik nie dowie się os rząd ego świadka bo są to fakty dla nich nie wygodne. Warto czasem posłuchać tego YouTubera bo informacje przedstawione w jego filmikach przyprawia nie jedna osobę o zawroty głowy. Świadkowie Jehowy to ludzie którzy pod płaszczyk iem pseudo miłości, doprowadzają do rozbijania rodzin, do depresji własnych członków rodziny, stosują osyracyzm wobec małżonka jeśli… Czytaj więcej »

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  Sabina

A ŚWIADKOWIE JEHOWY MOGĄ IŚĆ DO ARMII ? JEŚLI NIE MOGĄ BRAĆ BRONI DO RĘKI , BRAĆ NARKOTYKÓW, NADUŻYWAĆ ALKOHOLU , KORZYSTAĆ Z BURDELI , PALIĆ PAPIEROSÓW TO OBY CAŁY ŚWIAT BYŁ TAKI JAK ŚWIADKOWIE JEHOWY!!!! ONI TEŻ NIE SĄ DOSKONALI I O TYM MÓWIĄ ALE STARAJĄ SIĘ SŁUCHAĆ BOGA JEHOWY KTÓRY DAŁ IM MĄDRE RADY JAK MOJĄ POSTĘPOWAĆ ABY OSIĄGNĄĆ PRAWDZIWE TRWAŁE SZCZĘŚCIE ! CO O TYM MYŚLISZ ?

Roman
Roman
4 lat temu

Byłem świadkiem Jehowy 14 lat, a wolny od nauk fałszywego proroka 20 lat. Do Pana Jezusa przyszedłem właśnie po opuszczeniu organizacji i zostałem przez Pana Jezusa włączony w żywy Kościół/organizm. Jezus mi przebaczył wszystkie grzechy moje i do Niego należę a nie do człowieka. Rada dla byłych świadków. Nie plujcie na ludzi z organizacji, tylko o nich się módlcie i błogosławcie; tak nauczał i nakazał czynić mój PAN JEZUS CHRYSTUS.

Mariola
Mariola
3 lat temu
Reply to  Roman

ja również byłam ŚJ, teraz poznaję ewangelię Jana, chcę bliskiej realcji z Jezusem, moim pragnieniem jest narodzić się na nowo, a z pomocą Bożą pomagać byłym braciom i siostrom. Bóg jest miłością i wierzę że pomoże mi spełnić to marzenie. Panie.. poślij mnie.. życzę błogosławionego czasu w Panu

Roman
Roman
3 lat temu
Reply to  Mariola

Mariolu, skąd masz mój adres mailowy, czy masz kontakt z ewangelicznie wierzącymi i czy narodziłaś się na nowo (z góry – JANA 1.12-13;3.1-7)

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  Mariola

Wąska droga trudna droga ale szeroka to dopiero wygoda hulaj duszo ile wejdzie !!!

Logan
Logan
3 lat temu
Reply to  Roman

Brzmi to co najmniej jak wyznanie członka sekty, bo tak po prawdzie jest: Wyszedłeś z Świadków Jechowy, żeby wejść do Kościoła Katolickiego – z ŚJ do KK. Brawoooo….

tytyj
tytyj
2 lat temu
Reply to  Logan

A ty dalej siedź i słuchaj bredni Ciała Kierowniczego z Ameryki zamiast Boga. Od tej waszej “prawdy” to się niedobrze może zrobić.

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  tytyj

A CO JEST DLA CIEBIE PRAWDĄ ?

Nie podam
Nie podam
3 lat temu
Reply to  Roman

Boze xddddd hahahahaha

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  Roman

KTO WYTRWA TEN PRZETRWA ! JUDASZ NIE PRZETRWAŁ ! DLACZEGO ???

www
www
1 rok temu

Każda religia jest wykorzystywana do własnych celów przez ludzi, którzy z niej bardzo dobrze żyją.
Można śmiało powiedzieć, że wszystkie religie związane są sektami.
Jeżeli ktoś chce w coś wierzyć i to mu pomaga psychicznie, to niech sobie wierzy. Do wierzenia nie jest potrzebny kościół, synagoga, zbór i inne takie tam przybytki ani ludzie, którzy tym zarządzają.

Przemek
Przemek
3 lat temu

Witam Bylem w zwiazku z partnerka wyznania S.J. Sam jestem katolikiem . Dodam ze byla po rozwodzie z partnerem tego samego wyznania . Nasz zwiazek trwal 2 lata. Bylo pelno sprzecznosci , gdyz ona majac 32 lata , zostal wyhowana jako jedna z Nich , rodzice rowniez swoj udzial mieli Na przestrzeni dwoch lat , udawanie ze wszystko jest ok , ze nie roznimy sie , a tak naprawde pochodzimy z roznych srodowisk wyznaniowych i to przypominalo sobie wiele razy . Ona dawala Mi odczuc ze jest lepsza , wiele razy czule ze jestem manipoulowany , robila to nieswiadomie .… Czytaj więcej »

Hubert
Hubert
3 lat temu
Reply to  Przemek

I widzisz co wyznania (wszelkie) robią z człowieka? Religia to opresja. Tylko człowiek wolny od tej opresji jest naprawdę wolny.

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu
Reply to  Przemek

Z tego co wiem, to wręcz przeciwnie. Cieszyłby się Pan autorytetem (zakładając, że zostałby Pan jednym z nich). Oni stosują biblijną zasadę, że mąż jest głową domu. Często mąż ma bardzo dużo do powiedzenia, a kobieta ma go pokornie słuchać. Mężczyźni tą zasadę potrafią zresztą bez skrupułów wykorzystać. Słuchałam wielu historii o tyranach domowych w tej sekcie. Polecam filmik “Zamęczony Świadek Jehowy” na youtube, na kanale Drugie Owce prowadzonym przez Dawida. Niemniej to nie powinno być dla Pana żadnym pocieszeniem. Związek powinien się opierać na wzajemnym szacunku bez przegięć w żadną stronę. Uważam, że powinien Pan przestać tęsknić tylko cieszyć… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Bóg Jahwe to objawiony Bóg przez Syna Jezusa Chrystusa , kto poznaje biblijnego Pana Jezusa ten rozpoznaje jego Ojca , bo nie ma innej prawdy , ani drogi do Boga jest tylko Syn Boży

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Krótko i zwięźle szkoda tych ludzi śj , nie wiedzą że część oddają Szatanowi , wystarczy im pokazać że w ich własnej pisennej bibli srebrzance w Mat 4 :3 nazwę diała kusiciel piszą z dużej litery , w bibli elektronicznej mogli to zmienić .

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Ale posiadasz mądrość brawo ty!

fdsgfgf
fdsgfgf
2 lat temu

Co ona chrzani. Gdzie w Biblii jest napisane, że należy się odcinać od rodziny bo Świadkowie Jehowy tak nakazują? Brednie i kłamstwa.

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  fdsgfgf

Nic takiego nie pisze że należy odcinać się od rodziny i Świdkowie JEHOWY tego nie nakazują !!!

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

UBG Uwspółcześniona Biblia Gdańska, 2018
Jr 17:5-7: “Tak mówi PAN: Przeklęty człowiek, który ufa człowiekowi i który czyni ciało swoim ramieniem, a od PANA odstępuje jego serce. Będzie bowiem jak wrzos na pustyni, który nie czuje, gdy przychodzi coś dobrego, ale wybiera suche miejsca na pustyni, w ziemi słonej i bezludnej. Błogosławiony człowiek, który ufa PANU, a którego nadzieją jest PAN.”

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Jestem Świadkiem już 40 lat i nigdy nikt nie mówił że jak się zostaję Świadkiem to należy odrzucić rodzinę. Wręcz odwrotnie. Moja dziewczyna jak została Świadkiem to ojciec Katolik wyrzucił ją z domu a jej braciom 6 i 9 lat kazał pluć na jej zdjęcie. I zawsze tak w Polsce było że to katolicy odstawiali istny cyrk jak ktoś z ich rodziny został jak to oni pogardliwie mówią ,,kotem”

robert
robert
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Oczywiście, że po pewnymi względami jesteśmy “zamknięci”. Jednak to my idziemy do wszystkich, zgodnie z wezwaniem Mt.20:19: “Idźcie więc i nauczajcie…”B.T wyd.V Nawet jak tłum. ks. Kazimierz Romniuk: “Idąc tedy, nauczajcie…”.I to nasza społeczność, jako nieliczna w świecie, stosuje się dosłownie do podanego tu wezwania. I idziemy. W przeciwieństwie do niemal wszystkim, my idziemy. I d ą c [nauczamy]. A w ks.”Ewangeliczni katolicy” Keith A.Fournier z ubolewaniem pisał, że obecnie w katolicyzmie, nie ma głoszenia ewangelii ukazanej na stronach nowotestamentowych sprawozdań. Tak to my: “idziemy”. Jak inni powinni. Z drugiej strony pod pewnymi względami jesteśmy “odizolowani”. Jest tak ponieważ zgodnie… Czytaj więcej »

hghjhj
hghjhj
2 lat temu
Reply to  robert

Nauczajcie chrzcąc ludzi a nie łażąc po domach. Gdzie masz taki nakaz żeby po domach łazić? Jezus nie łaził po domach ze Strażnicami ani po salach królestwa nie wygłaszał. Nauczacie głupot ze Strażnicy a nie z Biblii. I nakazów ludzkich, noszenia garniturów i to jest przymus bo jak ktoś nie założy krawata to po pewnym czasie zaraz pretensje. Tak się u was małżeństwa pięknie kochały że rozwody też były, przeparowanie i za pół roku rok półtora nowe pary się kochają. W czym wy jesteście lepsi? Nie rozśmieszaj mnie. Wykonujesz ślepo polecenia ludzi starszych zboru bo nie chcesz samodzielnie myśleć. A… Czytaj więcej »

robert
robert
2 lat temu
Reply to  hghjhj

Jak zaczniesz mówić bez chamstwa, możesz liczyć na potraktowanie bez chamstwa.I gdybyś umiał czytać i miał elementarne zrozumienie prostych wersetów, nie zadawałbyś nierozumnych pytań, przerabiając je w bezpodstawne zarzuty.W podanym przez e mnie wersecie masz wezwanie do: “chodzenia”. Przeczytaj uważnie podany werset. I tow tłum. katol. egzegety: “I d ą c tedy nauczajcie…”. Nikt kto nie i d z i e, nie jest jednym z tych, który stosuje się do wezwania, by “idąc nauczać”. Wyjaśnij mi, nam, w jaki sposób stosujesz się do wezwania z Mat.20:19. Wyjaśnij, czy jesteś jednym z tych,którzy w istocie,idą, żeby nauczać. I nawet niech ci… Czytaj więcej »

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  robert

Świetnie strzał w dziesiątkę! Perfekt ! Słowo Boże to jak miecz obusieczny na pewno zabolało !

Karolina
Karolina
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Jestescie zwykla sekta
Bylam wychowywana w tym gownie od dziecka i na szczescie w wieku 14 lat oznajmilam rodzicom ze nie zostane nigdy swiadkiem, niestety moje starsze siostry zostaly ochrzczone pozniej wykluczone i ta kurewska sekta sprawila ze cala rodzina sie rozpadla ojciec wyrzekl sie moich siostr , jedna zostala znowu swiadkiem i tez jej juz mozg wyprali do reszty
Nienawidze was calym moim sercem i cala moja dusza !!!! Obyscie wszyscy zgnili. Jestescie gorsi od islamistow bo udajecie poboznych a jestescie potworami

gfffhhgh
gfffhhgh
2 lat temu
Reply to  Karolina

I bardzo dobrze zrobiłaś. Mojej narzeczonej jej kuzynka zatruwa umysł więc ostatnio się jej zapytałem komu chcesz służyć ośmiu papieżom z Ameryki czy Bogu i czy chcesz sukienki i spódnice pod przymusem zakładać (bo ona ich nie lubi). Jej kuzynka ją okłamała mówiąc że sukienki i spódnice się u nich nosi bo tak jest wygodnie. To bzdura bo to nie jest po to że wygodnie tylko to jest nakaz że należy tak się ubierać, tak samo mężczyźni muszą być w gajerach i pod krawatem bo inaczej będą krzywo się patrzeć. Albo zakazywali jej kiedyś jak chodziła słuchać długo muzyki bo… Czytaj więcej »

robert
robert
2 lat temu
Reply to  gfffhhgh

Pisanie o jednym z nas, jednej itd.nic nie wnosi do mojego wywodu, odnośnie potrzeby szerzenia pierwotnych nauk zbawiciela “idąc” do innych. Jęczenie, lament, psioczenie na niektórych z nas, nie jest tematem mojego wywodu. I nic nie wnosi, poza jojczeniem, kwękaniem. I nie przypisuj nam .np. mi nienawiści do innych. Nasz zbawiciel nakazał kochać nieprzyjaciół. Nie mówił o potrzebie czynienia ze wszystkich swoimi przyjaciółmi. Tylko o potrzebie kochania wszystkich. W tym i nieprzyjaciół. I tak czynię, z zasady czynimy. I to “dla zasady”. I co po naszym niespełnionym oczekiwaniu, że wierzymy, iż”koniec” nastanie szybko. Jak zajrzysz do Apok.1:1 to znajdziesz tam… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu
Reply to  gfffhhgh

Ciekawe dlaczego mężczyźni nie mogą nosić brody skoro sami przedstawiają Jezusa i apostołów z brodami. Jakaż to biblijna maksyma im przyświeca? To kolejny absurd. O ile uważam, że ogólnie człowiek powinien nosić się skromnie, schludnie i przyzwoicie to nakaz zakładania garniturów na każde spotkanie, których swego czasu było u nich tygodniowo niemało to już spora przesada.Myślę, że nie chodzi tu o wizerunek osoby wierzącej ale o wizerunek samej organizacji. Tu musi być widać, że są “elitą”. Czy są? Dla mnie nie pod żadnym względem. Chociaż mają swoje zalety. Palenie naprawdę szkodzi. Dobrze, że o tym mówią. Niewłaściwa krzykliwa muzyka też… Czytaj więcej »

Cham
1 rok temu
Reply to  Karolina

Może trochę opanowania ?

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Wyrok z Belgii i nakaz wypłaty odszkodowania przez Świadków Jehowy za ostracyzm temu przeczy. Zapytałam kiedyś jedną kobietę Świadka co by zrobiła gdyby jej syn odszedł z organizacji. Powiedziała, że ich stosunki bardzo by się ochłodziły. Znam mężczyznę, któremu po jego odejściu z organizacji żona nie odpowiada nawet na powitanie. Także przykro mi, ale zwyczajnie bzdury Pan opowiada. Albo za mało Pan widział i słyszał, zapewne dlatego, że do pewnych źródeł ma Pan zakaz zaglądania. Poza tym religia katolicka nie nazywa waszej organizacji “wielką nierządnicą” jak wy to czynicie. Byłam kiedyś w dzieciństwie na waszym zebraniu i pamiętam z jaką… Czytaj więcej »

Marysia
Marysia
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

To też prawda. Ale ta organizacja nie jest niczym lepszym. Kłamią , mówią jedno robią drugie a jak się pomylą to przychodzi nowe światło albo teraz usuwają z publikacji to co niewygodne ( bo w internecie można) jak w Orwellu. Zwykli ludzie są uczciwi i szczerzy ale są manipulowani i wykorzystywani przez CK. O Królewskiej komisji australijskiej pan słyszał? A o tym że morisowi który wyleciał z ciała kierowniczego kupili wille za 250 tys dolarów by mu zamknąć usta żeby nie było powtórki jak z Raymondem Franzem to pan słyszał? Proszę się najpierw czegoś dowiedzieć. Miłego wieczoru