Lublin włącza się w realizowany przez Fundację Dla Przyrody „Projekt Czynnej Ochrony Nietoperzy w Dolinie Bystrzycy”. W ramach przedsięwzięcia w przebiegu istniejącej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy powstanie „Ścieżka przyrodnicza – Nietoperze doliny Bystrzycy”. Początek ścieżki będzie znajdował się w Parku Ludowym, a koniec nad Zalewem Zemborzyckim.
– Włączając się w projekt, kontynuujemy działania mające na celu ochronę i zwiększenie populacji zwierząt zwalczających komary. Razem z jerzykami, nietoperze są naturalną bronią w walce z tymi owadami. To niezwykle pożyteczne zwierzęta, choć czasem budzą negatywne skojarzenia. Chcemy obalić krążące na ich temat mity. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie mieszkańcom Lublina, jak ważną rolę nietoperze odgrywają w środowisku – mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Projekt przewiduje montaż 90 budek i 14 schronów dla nietoperzy oraz 5 tablic informacyjno-edukacyjnych. Pierwsze schronienia dla tych niezwykłych zwierząt pojawiły się w sobotę (9 października) przy ścieżce rowerowej na wysokości Parku Ludowego – za mostem na al. Piłsudskiego, na rozwidleniu ścieżki rowerowej – przy moście na ul. Krochmalnej, przy kładce nad rzeką Bystrzycą – na osiedlu Nałkowskich i przy zaporze nad Zalewem Zemborzyckim.
Na tablicach informacyjno-edukacyjnych, które będą umieszczone na ścieżce, zostaną przybliżone sylwetki tych drobnych, licznie występujących na terenie naszego miasta ssaków. Znajdą się tam m.in. zagadnienia związane z biologią nietoperzy, zagrożeniami na jakie są narażone oraz potrzebą ich ochrony.
Miasto włącza się w przedsięwzięcie w ramach zadania realizowanego z VII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin”. Na projekt zagłosowało 2003 osoby.
Miasto zakupiło również 200 budek dla nietoperzy, po które mogą zgłaszać się mieszkańcy Lublina. Do rozdysponowania pozostało jeszcze 30 budek. Informację o zapotrzebowaniu na budki należy przesłać na adres e-mail: srodowisko@lublin.eu. O przyznaniu schronień zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Źródło: Biuro prasowe UM Lublin