Zgodnie z alertami wydanymi przez IMGW, w środę (20 lipca) upał obejmie centralną Polskę, natomiast województwo lubelskie dopiero w czwartek (21 lipca) – mówi dr Agnieszka Krzyżewska z Katedry Hydrologii i Klimatologii na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu UMCS.

Pogoda w Europie

Od kilku dni w Hiszpanii panują rekordowe upały, w wyniku których zmarło ponad 200 osób. W poniedziałek (18 lipca) w Londynie i Paryżu temperatura maksymalna miała przekroczyć 40°C. – Wszyscy zastanawiają się, czy będzie powtórka z katastrofalnej fali upałów z sierpnia 2003 r., gdy w Europie w wyniku upałów zmarło około 70 tysięcy osób. Powoli gorące powietrze będzie przemieszczać się na wschód – informuje dr Agnieszka Krzyżewska z Katedry Hydrologii i Klimatologii na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Pogoda w Polsce

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Polski wydane przez IMGW obowiązuje od wtorku (19 lipca) do czwartku (21 lipca). Kolor żółty alertów dla zjawisk meteorologicznych oznacza ostrzeżenie 1 stopnia, pomarańczowy 2 stopnia, czerwony 3 stopnia.

– W przypadku upału 1 stopień to prognozowana temperatura maksymalna pomiędzy 30 a 35°C, zaś temperatura minimalna jest mniejsza od 18°C. Drugi stopień dla temperatury maksymalnej jest taki sam, natomiast temperatura minimalna jest większa niż 18°C, co oznacza gorącą noc. Gorące noce i noce tropikalne (gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20°C) są bardzo obciążające dla organizmu człowieka, gdyż wtedy nie ma nocnej ulgi, nie regenerujemy się i jesteśmy zmęczeni, co potęguje uczucie upału kolejnego dnia. Trzeci stopień to już temperatura maksymalna przekraczająca 35°C – dodaje ekspert.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW wydaną dla Lublina, temperatura powietrza będzie stopniowo rosła. W środę (20 lipca) temperatura ma wynieść 29,7°C. Chociaż w środę będzie bardzo gorąco, formalnie temperatura maksymalna nie powinna przekroczyć 30°C, co w Polsce przyjęte jest za granice pomiędzy dniem gorącym a upalnym. – Należy pamiętać, że te prognozy mogą się jeszcze zmienić, dlatego trzeba sprawdzać aktualne informacje na stronie lub w aplikacji IMGW lub z innych źródeł – podkreśla dr Agnieszka Krzyżewska.

Jak przetrwać upał w mieście?

Najlepiej w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy w domu klimatyzacji, możemy poszukać schronienia w centrach handlowych, sklepach czy innych klimatyzowanych miejscach. – Badania pokazują, że nawet kilka godzin „ulgi” jest zbawienne dla organizmu. Jeżeli nie jest to możliwe, można próbować się schłodzić za pomocą różnego rodzaju wiatraczków i wentylatorów. Warto pamiętać, aby zasłonić i zamknąć okna w czasie największego upału, a wietrzyć nocą – radzi ekspert.

Najlepiej, żeby szyby naszego mieszkania czy domu były w cieniu. – Miejmy na uwadze, że większość mieszkań i domów była budowana w czasach, kiedy najważniejsze było zatrzymanie jak największej ilości ciepła. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze idzie do góry, więc będzie gromadzić się przy dachu lub pod sufitem. Nie wszędzie są przestronne klatki schodowe albo małe okienka przy suficie, które pomagają pozbyć się gorącego powietrza. Spora część budynków powstawała, kiedy sugerowano się normami klimatycznymi dla lat 1961-1990, zaś temperatura w Polsce od tego czasu wzrosła – dodaje dr Agnieszka Krzyżewska.

Czego unikać?

O czym jeszcze należy pamiętać w czasie upału? Po pierwsze należy unikać bezpośredniego promieniowania słonecznego, stosować kremy z filtrami UV i oczywiście się nawadniać. Nie zapominajmy o seniorach, którzy w wyniku przyjmowania leków mogą mieć zaburzony mechanizm termoregulacji oraz zaburzenia łaknienia. Powinniśmy zwrócić uwagę, że nawet w ciepłe letnie dni starsze osoby często mają swetry czy marynarki na sobie i nie są spocone, podczas gdy młodsze osoby, lżej ubrane, są mokre od potu.

Pamiętajmy, że zwierzęta też źle znoszą upał. Dla naszych czworonożnych podopiecznych można zastosować np. maty chłodzące, zaś do klatki dla gryzoni włożyć kamienną płytkę podłogową czy kafelek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments