Ekologiczny, pochłaniający zanieczyszczenia, mural na jednej ze ścian Centrum Recyklingu przy ul. Metalurgicznej 9b w Lublinie został już ukończony. Inicjatorem projektu jest firma Ekopak, wchodząca w skład Grupy Kom-Eko. Wielkoformatowa praca zajmuje powierzchnię 1 200 m² i jest największą tego typu realizacją graficzną w województwie lubelskim.

Mural w komiksowej formie pokazuje rolę segregacji i przetwarzania odpadów w realizacji idei zrównoważonego rozwoju realizowanej przez spółki Grupy Kom-Eko. Dzieło ilustruje co dzieje się ze śmieciami, pokazuje wędrówkę odpadów od odzysku i recyklingu po produkcję energii. Wszystko robione jest po to, żeby jak najwięcej odpadów zostało zagospodarowane i jak najmniej trafiało na wysypisko. Bo poza walorem estetycznym, który dodał koloru w przemysłowej części Lublina, mural ma pełnić również rolę edukacyjną. Inicjatorzy projektu liczą, że wywoła pozytywny oddźwięk i wpłynie na promowanie działań na rzecz ochrony środowiska w regionie.

Ale ekologiczna jest nie tylko tematyka samego muralu. Do jego powstania użyto specjalnego lakieru pochłaniającego zanieczyszczenia. To innowacyjna samoczyszcząca powłoka fotokatalityczna, która w naturalny sposób chroni budynki i środowisko. Technologia pozwala utrzymać budynek nie tylko w czystości i zmniejszyć znacząco koszty utrzymania i konserwacji.

Jednocześnie zapewnia istotną funkcję oczyszczania powietrza ze smogu i spalin. Tylko 100 m² powierzchni muralu na hali Ekopaku, pokrytej lakierem fotokatalitycznym, oczyszcza tyle powietrza co 30 dużych drzew liściastych!

Mural powstał na ścianie niedawno oddanego do użytku Centrum Recyklingu Ekopak w Lublinie, najnowocześniejszej w południowo-wschodniej Polsce, w pełni zautomatyzowanej instalacji sortowania odpadów i odzysku surowców wtórnych. Autorem projektu jest lubelska agencja reklamowa Ansza, zaś wykonawcą AeroMat.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments