Lublin stał się jednym z głównych miast, w którym obywatele Ukrainy znaleźli schronienie uciekając przed wojną. W 2022 r. ponad 2 mln uchodźców i uchodźczyń zatrzymało się w Lublinie przejazdem.
Niezwłocznie po wybuchu wojny powstał Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, w którego prace zaangażowało się kilka tysięcy osób, w tym ok. 2 tys. wolontariuszy, 460 tłumaczy, pracownicy Urzędu Miasta, miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
Organizatorami LSKPU są: Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza i Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa we współpracy z Miastem Lublin. Komitet zajmuje się udzielaniem pomocy i informacji osobom z Ukrainy oraz koordynacją pracy organizacji pomocowych i wolontariuszy. Za swoją działalność otrzymał nagrodę im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego. Kolejnym etapem współpracy Miasta z organizacjami pozarządowym i przedłużeniem działalności Komitetu stał się „Baobab” – nowa przestrzeń służąca integracji, miejsce wymiany doświadczeń, realizacji projektów, rozmów oraz wspólnych spotkań migrantów, uchodźców i mieszkańców Lublina.
– Skala dramatu osób uciekających przed wojną zrodziła ogromną międzyludzką solidarność. W rok po wybuchu wojny możemy śmiało powiedzieć, że wspólnie z organizacjami pozarządowymi wypracowaliśmy wyjątkowy w skali kraju model współpracy, który stał się wzorem społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnego i wspierającego. Dziękuję za zaangażowanie wszystkim służbom, wolontariuszom, organizacjom, darczyńcom, instytucjom, przedsiębiorcom i partnerom naszego miasta, a przede wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lublina, którzy okazali niesamowitą, bezinteresowną pomoc obywatelom Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
W kulminacyjnym momencie na terenie miasta funkcjonowało 16 interwencyjnych punktów noclegowych dla obywateli Ukrainy, które oferowały ponad 2 tys. miejsc. Aktualnie działają w 6 lokalizacjach Lublina. Do tej pory w punktach udzielono ponad 300 tys. noclegów i wydano blisko 355 tys. posiłków.
Miasto prowadzi także punkt wydawania paczek żywnościowych i suchego prowiantu osobom uciekającym przed wojną (w momencie największego napływu uchodźców funkcjonowały dwa takie punkty). Do tej pory wydano ponad 135 tys. paczek
z żywnością.
Pomoc UNICEF
Miejską pomoc na rzecz obywateli Ukrainy wspiera także UNICEF przekazując środki
w wysokości ok. 19 mln zł. Efektem wspólnego działania Miasta i międzynarodowej organizacji są m.in.: uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, przekazanie funduszy na zapewnienie wyżywienia i środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach noclegowych, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych, zakup żywności do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych czy przekazanie specjalistycznego sprzętu medycznego dla lubelskich szpitali.
Pomoc humanitarna
Lublin organizuje również pomoc humanitarną dla Ukrainy. Do naszego miasta z całej Europy trafiają transporty z najpotrzebniejszymi produktami zarówno od miast partnerskich, jak i międzynarodowych organizacji pozarządowych czy agend rządowych, m.in. z Francji, Niemiec i Szwajcarii. Do tej pory z Lublina do ukraińskich miast wyjechało ponad 100 transportów ciężarowych i dwa kolejowe, m.in. z żywnością, artykułami medycznymi czy odzieżą. Ponadto wiele zagranicznych miast i organizacji, z którymi współpracuje Lublin, przekazuje darowizny na pomoc ukraińskim uchodźcom. Łącznie wpłynęło blisko 4 mln zł. Otrzymane środki przekazano m.in. na zakup żywności, środków higienicznych i medycznych.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin