Miasto planuje wprowadzenie nowych elementów zieleni na Starym Mieście i Śródmieściu. Realizacją tych zadań zajmie się nowy Miejski Architekt Zieleni – Katarzyna Antoń, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
– Dbałość o zieleń w mieście jest jednym z naszych priorytetów. Od 2014 roku za kształtowanie i ochronę tych terenów odpowiada Miejski Architekt Zieleni. Cieszę się, że teraz stanowisko to objęła Katarzyna Antoń – architekt krajobrazu, specjalista o dobrym przygotowaniu merytorycznym i doświadczeniu zawodowym oraz wyjątkowej znajomości potencjału i zasobów Lublina. Będzie odpowiedzialna za zarządzanie i gospodarowanie terenami zielonymi oraz kreowanie polityki miasta w tym zakresie, a także nadzór i ochronę nad obszarami cennymi przyrodniczo – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Katarzyna Antoń jest architektem krajobrazu, absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Posiada także uprawnienia inspektora nadzoru prac w terenach zieleni. Od 10 lat związana zawodowo z jednostkami i komórkami Miasta Lublin odpowiedzialnymi za zieleń: Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej, Biurem Miejskiego Architekta Zieleni i Zarządem Dróg i Mostów. Zajmuje się projektowaniem terenów zieleni, zakładaniem i rekultywacją zieleni, nadzorem nad utrzymaniem drzew, krzewów, trawników i elementów małej architektury, a wcześniej także odbiorami nasadzeń w ramach inwestycji drogowych. Dodatkowo zajmuje się poprawą życia drzew w mieście.
– Wierzę, że wspólnie będziemy realizować kolejne zadania w ramach projektu „Zielone serce miasta”, a także te wskazane nam przez mieszkańców podczas spotkań, spacerów i warsztatów w ramach „Planu dla Dzielnic” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
W ramach Miejskiej Inicjatywy Działań „Zielone serce miasta” planowane jest wprowadzenie nowych elementów zieleni w centrum miasta. Będzie to przede wszystkim realizacja nowych nasadzeń drzew i małoskalowych elementów w obszarach wysoko zurbanizowanych.
– Chciałabym przede wszystkim skupić się na kontynuacji zielonych zmian w centrum miasta, czyli poprawie warunków bytowych drzew już rosnących, sadzeniu nowych, uzupełnianiu krzewów i roślinności okrywowej oraz przede wszystkim odtwarzaniu drzewostanu. W tym roku nowe elementy zieleni pojawią się w obszarze m.in. ulic: Królewskiej, Sądowej, Marii Curie-Skłodowskiej i 1 Maja – mówi Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin