Lublin jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży. W pierwszym półroczu 2023 roku nasze miasto odwiedziło ponad 560 tys. podróżnych krajowych i zagranicznych. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku do Lublina przyjechało o około 40% więcej turystów i odwiedzających krajowych oraz o 54% więcej gości zagranicznych.

– W 2023 roku Lublin świętuje obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży i należy przede wszystkim do młodych. To bardzo intensywny czas wypełniony działaniami i wydarzeniami skierowanymi do młodzieży i przez młodzież realizowanymi. Dlatego cieszy nas to, że najliczniejszą grupę turystów odwiedzających nasze miasto stanowią właśnie osoby młode. Mamy nadzieję, że trend ten nadal będzie się utrzymywał i młodzi podróżni licznie wezmą udział w kolejnych wydarzeniach zaplanowanych w ramach ESM – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Od stycznia do czerwca bieżącego roku Lublin odwiedziło prawie 492 tys. przyjezdnych z Polski, w tym 262 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegu oraz 230 tys. odwiedzających, czyli pozostających w naszym mieście jeden dzień. Wśród tych, którzy zdecydowali się na nocleg aż 43% to osoby, które spędziły w Lublinie jedną noc, 33% skorzystało z  2-4 noclegów, natomiast 18,5% pozostało w naszym mieście na 5-7 nocy.

Największy ruch zanotowano tradycyjnie z województwa lubelskiego (215 tys. podróżnych) i mazowieckiego (173 tys.). Kolejne miejsca zajmują przyjezdni z Małopolski (22 tys.), Śląska (16,5 tys.) oraz Podlasia (14 tys.). Jeśli chodzi o strukturę wiekową, utrzymuje się tendencja zaobserwowana już w poprzednich latach – największą popularnością Lublin cieszył się wśród młodych. Najliczniejszą grupę podróżnych, którzy odwiedzili nasze miasto, stanowiły osoby między 21. a 30. rokiem życia (43% wszystkich turystów i odwiedzających). Natomiast miejsca, które zwiedzano najchętniej to: Zamek Lubelski, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto i Plac Litewski.

Z kolei liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili Lublin w pierwszej połowie bieżącego roku wynosiła około 69 tys. Najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec (31,5 tys.), Izraela (11 tys.) i Stanów Zjednoczonych (8,5 tys.). W analizie nie zostali ujęci przyjezdni z Ukrainy, których ruch, choć osłabiony, wciąż wydaje się mieć charakter migracyjny.

– Zgromadzone dane pokazują, że Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży, zarówno wśród przyjezdnych krajowych, jak i zagranicznych. Biorąc pod uwagę to, że tradycyjnie najwięcej gości odwiedza nasze miasto w lipcu i sierpniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podsumowanie obecnego roku przyniesie kolejny rekord pod względem ruchu turystycznego – mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Miasto podsumowało także ruch podróżnych w 2022 roku. W raporcie „Barometr Turystyczny 2022″ znalazły się informacje dotyczące sektora turystycznego w Lublinie i całym Lubelskim Obszarze Metropolitalnym. Zgromadzone dane potwierdzają, że agresja rosyjska na Ukrainę stała się głównym czynnikiem kształtującym ruch turystów i odwiedzających w ubiegłym roku. W 2022 roku zauważalny był spadek liczby podróżnych zagranicznych zaniepokojonych sytuacją geopolityczną, jednakże znacznie wzrósł odsetek przyjezdnych krajowych, także w marcu, czyli okresie najsilniejszego ruchu migracyjnego na granicy polsko-ukraińskiej. Mimo sytuacji za naszą wschodnią granicą, miniony rok okazał się rekordowy dla Lublina pod względem ruchu turystycznego. Nasze miasto odwiedziło ponad 750 tys. podróżnych krajowych oraz około 50 tys. obcokrajowców.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments