„Prusa 2″ to czwarte już miejsce w Lublinie wspierające rozwój, realizację pasji i umożliwiające spotkania z rówieśnikami. Miasto tworzy je w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
– Sukces HEJ! przy ul. Peowiaków 11 utwierdza nas w przekonaniu, że działania do jakich zobowiązaliśmy się aplikując o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 to dobry kierunek rozwoju. Tworząc miasto przyjazne młodym wsłuchujemy się w ich potrzeby oraz staramy dostosowywać do ich wizji wspólnej teraźniejszości i przyszłości. Wzmacniamy młodzież i stwarzamy jej możliwości realnego wpływu na funkcjonowanie Lublina. Cieszę się, że lubelskie organizacje pozarządowe tak chętnie włączają się w proponowane przez nas działania – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Przestrzeń młodych powstała w ramach otwartego konkursu ofert na stworzenie, realizację i ewaluację otwartych miejsc dla młodzieży ogłoszonego przez Miasto Lublin. Zlokalizowana jest przy ul. Prusa 2 w dzielnicy Śródmieście i od adresu pochodzi jej nazwa. Nowym miejscem opiekują się dwie lubelskie organizacje pozarządowe – Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego oraz Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH.
– Otwarte przestrzenie młodzieżowe w lubelskich dzielnicach to ważny element na mapie Lublina, jako Europejskiej Stolicy Młodzieży. Zgodnie z postulatem młodych udostępniamy kolejne miejsca, które mogą być kształtowane i wykorzystywane zgodnie z ich oczekiwaniami. Jestem pewna, że „Prusa 2″, podobnie jak funkcjonujące już tego typu przestrzenie, będzie pełna energii, pomysłów i działań pozwalających na samorealizację oraz rozwijanie pasji i talentów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
W dniu otwarcia w przestrzeni młodych przy ul. Prusa 2 odbywają się spotkania integracyjne i warsztaty dla młodzieży, którym towarzyszy również wystawa projektów młodzieżowych realizowanych przez wolontariuszy Instytutu Aktywizacji i Rozwoju Społecznego.
Powstanie sieci miejsc dla młodzieży jest efektem realizacji zapisów aplikacji finalnej o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Miasto zobowiązało się w niej do stworzenia otwartych przestrzeni dla młodzieży, w których mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, spotkać się z przyjaciółmi czy w spokoju odrobić lekcje.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin