Alergologiczna bajka z pozytywnym przesłaniem ozdobiła właśnie ściany oddziału Alergologii i Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Najmłodsi pacjenci dostali także kącik z zabawkami. Metamorfoza oddziału dla najmłodszych pacjentów zbiegła się w czasie z obchodami Światowego Tygodnia Alergii.

Na ścianach oddziału pojawiła się już bajkowa tapeta. Znalazła się na niej opowieść o trójce przyjaciół, którzy podróżują magicznym pociągiem pod przewodnictwem konduktora. Bajkowa ciuchcia zatrzymuje się na kilku stacjach, a młodzi podróżnicy dowiadują się na nich jak postępować w przypadku objawów różnych alergii. Opowieść jest dziełem młodej rysowniczki, a jej zadaniem jest przede wszystkim edukacja małych pacjentów, ale nie tylko. Dodatkowo, dzięki QR-kodom umieszczonym na tapecie, rodzice dzieci przebywających na oddziale mogą znaleźć dużo praktycznych informacji o tym, jak radzić sobie z alergią. Dla najmłodszych przygotowano także kącik z zabawkami, w którym na chwilę mogą zapomnieć o problemach zdrowotnych i świetnie się bawić.

Nowy wygląd oddziału Alergologii i Pediatrii USD to wynik współpracy z portalem edukacyjnym Strefa Alergii. – Jesteśmy portalem ogólnopolskim, ale siedzibę mamy w Lublinie. Przygotowujemy treści dla pacjentów, współpracujemy ściśle również ze środowiskiem naukowym. Stąd nasze dobre relacje ze specjalistami z oddziału Alergologii i Pediatrii – mówi Agnieszka Kalinowska, redaktorka naczelna portalu. – Co roku organizujemy mnóstwo wydarzeń związanych z obchodami Światowego Tygodnia Alergii. W tym roku postanowiliśmy zrobić coś również dla małych pacjentów USD.

Światowy Tydzień Alergii został zainicjowany przez Światową Organizację Alergii, która skupia ponad 110 towarzystw naukowych zajmujących się tym zagadnieniem z całego globu. Wśród nich jest także Polskie Towarzystwo Alergologiczne. W tym roku jego obchody rozpoczęły się 29 czerwca, a zakończą 5 lipca.

– Najmłodszych pacjentów leczymy i diagnozujemy przy użyciu najnowocześniejszych metod. Natomiast musimy mieć świadomość, że alergia to choroba przewlekła, dlatego ważne jest, żeby dzieci, ale również ich rodzice stale się edukowali. Dzięki temu łatwiej będzie im funkcjonować z chorobą – mówi dr. n.med. Kamil Janeczek, lekarz z Oddziału Alergologii i Pediatrii USD.

– Pacjentów z chorobami alergicznymi stale przybywa. Wśród nich większość to dzieci. Rocznie na naszym oddziale mamy około 2 tysięcy pacjentów z różnymi schorzeniami alergologicznymi, także po przebytym wstrząsie anafilaktycznym, który jest stanem zagrożenia życia. Z kolei w poradni alergologicznej udzielanych jest około 5 tysięcy konsultacji rocznie – mówi dr n.med. Ewa Markut-Miotła, ordynator Oddziału Alergologii i Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments